strona domowa
strona domowa

Ruszył konkurs "KGW na start" na najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich 2015 organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o.

Siedem tysięcy złotych – tyle wynosi pierwsza nagroda w ogólnopolskim konkursie dla kół gospodyń wiejskich pod nazwą „KGW na start”. Zdobywczynie drugiego miejsca dostaną pięć tysięcy, a trzeciego – trzy tysiące złotych. Jeśli więc działasz w KGW, zgłoś je do naszego konkursu. Jest o co walczyć.

Za rok koła gospodyń wiejskich będą hucznie świętować swoje 150-lecie. Jako wydawnictwo chcemy się przyłączyć do tego szczególnego dla kół wydarzenia. Dlatego postanowiliśmy zorganizować dla nich konkurs. Pomysł narodził się pod koniec ubiegłego roku, gdy rozpoczęliśmy na naszych łamach akcję pod hasłem „KGW na start”. Skierowaliśmy ją do wszystkich działających w Polsce kół gospodyń. W ramach akcji prezentowaliśmy na stronach TPR koła gospodyń działające w naszym kraju.

Akcja miała związek z ju¬bi¬leuszem powołania do życia pierwszych kół włościanek, które były prekursorami współczesnych kół. Odebraliśmy dziesiątki telefonów i maili od kół, które chciały opowiedzieć swoją historię i pochwalić się osiągnięciami. To sprawiło, że nasza redakcja zdecydowała się, by akcję przekształcić w I Ogólnopolski Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich „KGW na start”. Wiemy, że rywalizację i dobrą zabawę macie w genach. Co zrobić, by wziąć udział w konkursie?

KGW na start

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy przesłać do nas kwestionariusz zgłoszeniowy i dostarczyć go do redakcji do 30 października 2015 roku. Formularz zgłoszeniowy będzie można pobrać ze strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i „Modnej Gospodyni”. Opublikowany zostanie w najbliższym czasie, o czym powiadomimy na naszych łamach. W kwestionariuszu będzie również miejsce na opisanie historii koła, bo właśnie ta jest dla nas najważniejsza. Nie znaczy to jednak, że koła, które powołano do życia kilka lat temu, nie mają szans na główną nagrodę. Równorzędnym kryterium przy ocenie będzie działanie. Może bowiem zdarzyć się tak, że koło, choć z 60-letnią tradycją, ma mniejszy dorobek niż to założone przed paru laty. Aktywność, współpraca z samorządem oraz innymi instytucjami, typu szkoła, OSP czy rada sołecka, to także ważne obszary dla kapituły konkursu. Ponieważ wiemy, jaką dla wielu kół bolączką są finanse, w kwestionariuszu znajdzie się również rubryka „Pozyskiwanie funduszy”. Najwięcej punktów zdobędą te koła, które wykazały się podczas pozyskiwania pieniędzy największą pomysłowością w tej jakże trudnej dla prowadzenia działalności dziedzinie. Jury weźmie też pod lupę kroniki. Większość z kół od lat je prowadzi. Mają po kilka lub kilkanaście tomów. Zapisujecie w nich wszystko, co ważne. Chcemy to docenić, poddając dziennikarską naturę ocenie. Wiemy, jak cenne to dla członkiń kół woluminy, dla tego nie musicie ich do nas przesyłać. Wystarczą zaledwie 4 zdjęcia: oprawy, pierwszego, ostatniego oraz najciekawszego waszym zdaniem opisanego w niej wydarzenia.

Głosuj na najlepsze
Konkurs będzie przebiegał w trzech etapach. W pierwszym spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu kół jury wybierze 48, po trzy z każdego województwa. Przez niemal cały rok, raz w miesiącu będziemy je prezentować na specjalnie oznaczonych stronach „Tygodnika”, które tworzyć będziemy we współpracy z dobrze znanym sprzed lat czasopismem „Gospodyni”, która  dziś ukazuje się pod tytułem  „Modna Gospodyni”.
Spośród tych kół jury wybierze 16, po jednym z każdego województwa. Do tego etapu zapraszamy wszystkie nasze Czytelniczki i Czytelników. Od Waszej aktywności będzie bowiem zależeć, czy koło z Waszego województwa zakwalifikuje się do ścisłej czołówki i powalczy o podium, a więc i główną nagrodę w wysokości 7 tys. złotych. Za drugie miejsce wypłacona zostanie gotówka w wysokości 5 tys. złotych, za trzecie zaś 3 tys. Nagrodą obok pieniędzy na dowolnie wybrany cel będzie również prezentacja zakwalifikowanych do finału 16 kół na łamach kwartalnika „Modna Gospodyni”.
Wręczenie nagród planowane jest podczas gali, która odbędzie się we wrześniu 2016 roku w ramach targów Agro Show.
Organizatorem i pomysłodawcą konkursu jest „Tygodnik Poradnik Rolniczy” we współpracy z kwartalnikiem Modna Gospodyni.
Regulamin konkursu opublikowany będzie na internetowych stronach obu czasopism. Dostępny będzie również w siedzibie naszego wydawnictwa.
Dorota Słomczyńska

Pliki do pobrania:

  1. Regulamin Konkursu na najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich 2015
  2. Kwestionariusz zgłoszeniowy

 

  Wejscia: 790