strona domowa
strona domowa
11 LISTOPADA W PRUCHNIKU


W piątek 11 listopada br. w Gminie Pruchnik odbyły się uroczyste obchody 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. We Mszy Świętej i uroczystym przemarszu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, liczne poczty sztandarowe, strażacy oraz mieszkańcy Gminy Pruchnik.

 


 

11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli, Polacy stali się wolnym Narodem, zaś na mapie Europy ponownie pojawiło się niepodległe państwo polskie – II Rzeczpospolita Polska. Podobnie jak wiele innych polskich miast,  w tym dniu  świętował również Pruchnik.


W tym roku wprowadzona została pewna nowość, która spotkała się z dużym zainteresowaniem. Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku zorganizowało I Pruchnicki Bieg Niepodległości, w którym mógł wziąć udział każdy, kto tylko czuł się na siłach. O godz. 10.00 ok. 250 uczestników, wśród których byli m.in. przedstawiciele instytucji, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, strażacy oraz liczni mieszkańcy Gminy Pruchnik,  wspierając się  i dodając sobie otuchy wystartowało z Pruchnickiego Rynku. Razem, zwarcie biegli ulicami Pruchnika trzymając w rękach biało-czerwone flagi. Zwyciężyli wszyscy uczestnicy biegu, którzy wspólnie uczcili odzyskanie niepodległości przez Polskę, każdy miał powody do dumy.

Oprócz biegu odbyły się również „Gry Miejskie”, w których cztery grupy wybrane drogą losowania pod batutą swoich przewodników wyruszyli śladami słynnych Pruchniczan: Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, gen Marka Papały, Mieczysława Orłowicza, Edwarda Kieferlinga. Każda z grup przemierzając pieszo ulice Pruchnika miała kilka zadań do wykonania.

Główne obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. odprawioną w intencji ojczyzny i naszej gminy w Kościele Parafialnym pw. Św. Mikołaja bpa w Pruchniku. Po Mszy Św. odbył się przemarsz ulicami Pruchnika pod pomnik „Grunwald”, gdzie zostały złożone kwiaty w hołdzie poległym za naszą ojczyznę. Kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele instytucji z terenu powiatu, przedstawiciele sołtysów, strażacy.

Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na rynek, gdzie orkiestra odegrała hymn państwowy. W krótkim przemówieniu Burmistrz Pruchnika Wacław Szkoła, podkreślił rangę tego święta oraz to że spotykamy się, aby pamięć historyczna w nas nie wygasła. Na zakończenie podziękował wszystkim, którzy uczestniczyli w obchodach tego święta.

Zwieńczeniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości był program artystyczny, przygotowany przez młodzież z Gimnazjum Publicznego w Pruchniku oraz „Taniec Flagi”. Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody i wyróżnienia VI edycji dyktanda ortograficznego „Pruchnickie Szranki Ortograficzne”.Zapraszamy do obejrzenia:

fotorelacji z Pruchnickiego Biegu

 

fotorelacji z przemarszu w Pruchniku

 

 


 

 

 


   Wejscia: 1276