strona domowa
strona domowa
Aktualności


Materiały informacyjne - internetowa gra edukacyjna “pierwsza pomoc: BLS/AED”

 

Każdego roku w Unii Europejskiej ok. 500 000 umiera na skutek nagłego zatrzymania krążenia. Współczynnik przeżywalności można byłoby zwiększyć 2 – 3 krotnie dzięki zastosowaniu tzw. resuscytacji krążeniowo-oddechowej (nazywanej popularnie masażem serca i sztucznym oddychaniem). Niestety obecnie pierwszej pomocy udziela się w przypadku 1 na 5 nagłych zatrzymań krążenia. Dlaczego? Podstawowym problemem jest brak wiedzy w społeczeństwie na temat prawidłowego udzielania pierwszej pomocy.

O tym, że jest to wiedza przydatna, nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy wyobrazić sobie, że w twojej obecności ktoś z najbliższej rodziny doznaje zatrzymania akcji serca. Aby zdobyć niezbędne umiejętności, najlepiej wziąć udział w specjalnym kursie pierwszej pomocy. Nie każdy jednak ma na to czas i możliwości, ponadto wiedza zdobyta w wyniku kursu po jakimś czasie jest zapominana.

Stąd dobrym rozwiązaniem jest nauczenie się zasad pierwszej pomocy dzięki edukacyjnej grze internetowej. Przykładem może być gra „pierwsza pomoc”, dostępna na stronie

https://www.szkolenia-bhp24.pl/gra-pierwsza-pomoc

Gra jest oparta na rekomendacjach Europejskiej Rady Resuscytacji w zakresie prawidłowego udzielania pierwszej pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Gracz dzięki serii prostych ćwiczeń może prześledzić krok po kroku, w jaki sposób prawidłowo ocenić stan poszkodowanego i udzielić mu pierwszej pomocy, wykonując uciśnięcia klatki piersiowej, oddechy ratownicze oraz używając automatycznego defibrylatora (AED).

Z grą jest powiązane konto na facebook:

http://www.facebook.com/pages/Gra-edukacyjna-PIERWSZA-POMOC/311177885562222

Dzięki temu, przez kliknięcie „Lubię to!”, wiedza na temat pierwszej pomocy jest propagowana wśród internautów.

Dzięki większej wiedzy na temat resuscytacji można byłoby uratować rocznie ok. 100 000 Europejczyków. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy ktoś obok dozna nagłego zatrzymania krążenia. Warto więc zagrać w grę, sprawdzić swoją wiedzę i – w razie potrzeby – poszukać kursu pierwszej pomocy, aby podnieść swoje kwalifikacje.

 

Źródło: www.szkolenia-bhp24.pl - szkolenia bhp online

 
Im wcześniej wykryjemy raka, tym większe są szanse na jego pokonanie.
  1. Onkologia
  2. Adresy mammografia
  3. Poradnie cytologiczne
 
Tydzień Urologii 12-16 września 2011

 

Mężczyźni powyżej 50 r.ż. będą mogli bezpłatnie wykonać badania urologiczne 12 września 2011 r. w Pruchniku od godz. 1500 do 1700 w NZOZ PANACEUM PRUCHNIK UL. SZKOLNA 10.

Aby zapisać się na wizytę, wystarczy zadzwonić na numer dedykowanej infiinii: 801 002 155, która będzie czynna od 9 do 16 września 2011 r. w godzinach od 800 do 1900. Dzwoniący ponosi koszt wg stawki swojego operatora.

 

  1. Rozrost prostaty
  2. Test samokontroli - Łagodny rozrost prostaty
  3. Lista przychodni - Tydzień Urologii 12 - 16 września 2011 rok
  4. Tydzień Urologii 12 - 16 września 2011 rok - Podkarpackie
  5. Wywiad z prof.  M  Sosnowskim - Tydzień Urologii 12-16 września 2011 roku
 
XI Światowy Dzień FAS

 

9 września 2011 roku obchodzony będzie po raz XI Światowy Dzień FAS. Płodowy Zespół Alkoholowy (ang. FAS: Fetal Alcohol Syndrome) jest zespołem uszkodzeń organizmu i związanych z tym zaburzeń rozwoju u dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży. Jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, które mogą wyrażać się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalie rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne. FAS jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkohol powoduje więcej szkód w rozwijającym się płodzie niż inne substancje łącznie z marihuaną, heroiną i kokainą. (Institute of Medicine, 1996). Efekty mogą być groźne lub średnio nasilone i wyrażają się obniżeniem IQ, zaburzeniami uwagi i zdolności uczenia się, aż do wad serca, dysfunkcji mózgu i śmierci włącznie. Wiele dzieci doświadcza poważnych zaburzeń zachowania i funkcjonowania społecznego, które trwają całe życie.

W Polsce co roku rodzi się ok. 900 dzieci z pełnoobjawowym FAS. Dziesięć razy więcej dzieci ma inne zaburzenia związane z alkoholem opisywane jako FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder - Poalkoholowe Uszkodzenie Płodu). Większość przypadków pozostaje nie zdiagnozowana lub zdiagnozowana niewłaściwie. Uszkodzenia typu FAS mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości. Osoby cierpiące na FAS/ FASD nie są w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności za własne życie, często łamią prawo i latami skazane są na pomoc różnych organizacji i instytucji.

Każda ilość alkoholu, nawet lampka wina lub okazjonalnie wypity drink działa toksycznie na rozwijające się w łonie matki dziecko. Im większa ilość wypitego alkoholu, tym większe jest ryzyko poważnych uszkodzeń. Cząsteczki etanolu, zawartego w alkoholu bez problemu przenikają przez łożysko i jeśli kobieta pije alkohol to dziecko pije razem z nią. Lekarze podkreślają, że nie da się określić dawki alkoholu, która poczyni szkody w organizmie dziecka - poważne zaburzenia mogą nastąpić zarówno po wypiciu jednego drinka, jak i w wyniku regularnego nadużywania alkoholu przez kilka miesięcy ciąży.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie PARPA wynika, że co trzecia kobieta (33%) w wieku prokreacyjnym (18-40) piła alkohol w czasie ciąży. Jest to wynik niepokojący, zważywszy, że zdecydowana większość badanych (88%) jest zdania, iż nawet niewielka ilość alkoholu wypitego przez kobietę w ciąży może mieć negatywny wpływ na zdrowie jej dziecka. Zasięg FAS jest nieznany, gdyż brakuje badań z tej dziedziny. Zagrożone są jednak wszystkie dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży. Dzieciom urodzonym z FAS pomóc może szybka diagnoza i odpowiednia rehabilitacja, trzeba jednak pamiętać, że uszkodzenia spowodowane alkoholem są trwałe - nie można ich całkowicie wyleczyć.

FAS jest jednostką chorobową. Po raz pierwszy  został opisany w 1973 roku. Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 (09-09-1999) w Auckland w Nowej Zelandii, podczas "Minuty refleksji" (w tamtejszym kościele), o godz. 9:09 (dziewiątego dnia, dziewiątego miesiąca każdego roku, od 1999, przez 9 miesięcy ciąży bez alkoholu), kiedy zabrzmiały dzwony w Kościele Metodystów. Następnie FAS Day odbyły się kolejno w Australii, RPA, USA (m.in. Alaska, Arizona, Minnesota, Płd. Nevada), aby w końcu, przy udziale wolontariuszy z Włoch, Niemiec i Szwecji przenieść się na grunt europejski (w tym Polskę- 2004r.).

Dzień 9 września, godzina 9.09 jest chwilą, gdy na całym świecie rozpoczynają się obchody Dnia FAS. Jego celem jest promocja abstynencji wśród kobiet ciężarnych. Dziewiątka jest symbolem 9 miesięcy ciąży, która powinna być wolna od alkoholu.

FAS ani innych uszkodzeń alkoholowych nie można wyleczyć.
Można im w 100% zapobiec.
Wystarczy zachować całkowitą abstynencję podczas ciąży.

 

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny w Jarosławiu
lek. med. Beata Mędrala


Więcej informacji na stronach:
www.lepszystart.com.pl
www.ciazabezalkoholu.pl
www.fas.edu.pl
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_FAS
http://dobryrodzic.fdn.pl/fas
http://www.parpa.pl

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 3