strona domowa
strona domowa
Noc Muzeów 2011
środa, 11 maja 2011 00:00


To impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, filmy, warsztaty, scenki rodzajowe. Zwiedzanie jest możliwe za symboliczną kwotę lub za darmo. Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w Berlinie w 1997. W roku 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy.

Impreza odbywa sie pod patronatem Europejskiej Rady Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

 

Więcej informacji można uzyskać odwiedzając stronę internetową Nocy Muzeów – www.noc-muzeow.pl

14 maja 2011 r.  - Noc Muzeów: Białystok, Bydgoszcz, Chorzów, Gdańsk, Gdynia, Jarosław, Katowice, Lublin, Łańcut, Łódź, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Toruń, Szczecin, Wadowice, Warszawa, Wrocław, Zakopane

20 maja 2011 r. - Noc Muzeów: Jaworzno, Kraków, Wieliczka, Opole, Rybnik


NOC MUZEÓW 14 maja 2011 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

W całym budynku Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, w foyer, hallach i BWA przygotowano dla Państwa wystawy, spotkania, wernisaże, warsztaty i małe muzykowanie, na żywo i  ze starej płyty.

W części hallu parterowego, gdzie gości Biuro Wystaw Artystycznych znajduje się ekspozycja malarstwa i grafiki Stanisława i Marcina Jachymów.
BWA proponuje Państwu również wspólne rysowanie komiksu „Legendy Krosna" od godziny 18.00 do 23.00.

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza od godziny 16.00

 • 16.00 -  Rozpoczęcie imprezy na Gongach Tybetańskich przed budynkiem RCKP
 • 16.15 -  początek zajęć w pracowni plastycznej dla dzieci.
  Wspólnie  tworzenie najdłuższej ilustracji bajek Aleksandra hr. Fredry.
  Na długich płótnach  będzie można narysować „Pawła i Gawła”, „Małpę w kąpieli” i „Osiołka”.
  Zajęcia plastyczne do 18.30.
  Po zajęciach w  RCKP wszystkie dzieci mogą obejrzeć wieczorynkę w Piwnicy pod Cieniami.
 • 18.00 - na I piętrze budynku RCKP Piano Bar, gdzie przy lampce znakomitych win prezentowanych przez krośnieńską winotekę Wino i Przyjaciele i akompaniamencie ujmujących melodii w wykonaniu Jerzego Czechowskiego będzie można chwilkę odpocząć i miło spędzić czas przed  kolejnym artystycznym   wyzwaniem.
 • 18.30 – spotkanie z Fotoklubem RCKP. Znakomita okazja do obejrzenia unikalnej wystawy z okazji 10-lecia istnienia klubu, możliwość spotkania z fotografikami przy filiżance znakomitej herbaty
 • 19.30 – próba otwarta Teatru i.t.d…
  Każdy może sprawdzić swój talent pod fachowym okiem reżysera.
 • 20.30 – wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Oczoś i prac dorosłych uczestników Otwartej Pracowni RCKP
 • 21.00 – Wieczorne malowanie – spotkanie przy sztalugach. Artyści malarze będą wtajemniczać w arkana swojej sztuki.
 • 22.00 – Odkurzamy stare przeboje – czyli wspomnienie Radia Fakty.
  Spotkanie utrzymane w konwencji  audycji radiowej  poprowadzą jak przed laty  między innymi Stanisław  Jagiełło, Adrian Krzanowski,  Mariusz  Sowa, Damian  Krzanowski i Paweł  Bajca.

Organizatorzy mają nadzieję, iż gościem będzie szef radia fakty Adam Miszczak. Wspaniała  muzyka, także ze starej płyty, archiwalne „dźwięki” i  spotkanie ze słuchaczami.


Noc Muzeów 2011 w Krośnie, 14 maja 2011

Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza w tę jedną, wyjątkową noc, kiedy wiele europejskich miast nie zasypia przed pierwszą w nocy. Oprócz nocnego zwiedzania ekspozycji stałej Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej i ekspozycji czasowej Od ucznia do mistrza – szewstwo i rzemiosła skórnicze przygotowaliśmy dla Państwa  wiele niecodziennych – bo z założenia nocnych – atrakcji.

Wśród nich drugie, wielkie otwarcie składu starych kapeluszy z możliwością  przymierzenia ich na ekspozycji w pracowni modniarskiej. Dla oszczędnych bibliofilów przygotowaliśmy wyprzedaż wydawnictw muzealnych (cena książek od 60 gr do 10 zł). Ta noc to również jedyna okazja dla wszystkich, którym muzeum kojarzy się z wolnym marszem przed majestatem eksponatów w nakładanych pantoflach. Między 21.00 a 22.00 Muzeum Rzemiosła (ekspozycja stała) udostępni Państwu 20 par pantofli muzealnych wyprodukowanych przez krośnieński „Fabos” (wejścia ograniczone ilością obuwia).

Warto tego dnia założyć wygodne obuwie, ale warto również zabrać z domu buty, którymi chcielibyście Państwo pochwalić się przed innymi. Od 17.00 w Piwnicy PodCieniami happening „Moda nie na jedno kopyto” – godzina mody obuwniczej według własnego uznania z możliwością muzealnej  prezentacji własnych butów i bucików. W tym czasie zaprezentujemy również multimedialny pokaz obuwia historycznego i współczesnego z wszelkich stron świata.

Tradycyjnie o 19.00 do Piwnicy PodCieniami zapraszamy dzieci w każdym wieku na „Dobranockę na bosaka”. W programie: „Kot w butach”, „Siedmiomilowe buty”, „Szewczyk Dratewka”. Na obuwnicze bajanie prosimy przynieść własne poduszki. Nocnych melomanów zapraszamy na muzyczny koncert życzeń melodii z patefonu i pocztówek dźwiękowych.

A dla tych Państwa, którym marzy się publiczny występ oddajemy scenę w Piwnicy PodCieniami. Od 23.00 do północy odbędzie się tam Muzealne Jam: „SCENĘ ZRÓB!” - improwizacja muzyczna nieograniczona ani instrumentem, ani talentem.

Mając na uwadze, że po niedzieli nadchodzi „szewski poniedziałek”, Noc Muzeów w Piwnicy PodCieniami  zakończymy frazeologicznie przy symbolicznej lampce...Zapraszamy.

Program:

 • ul. Piłsudskiego 19
  Muzeum Rzemiosła w Krośnie – ekspozycja stała

  16.00 - 01.00 Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej - zwiedzanie ekspozycji stałej.
  17.00 - 01.00 DRUGIE OTWARCIE SKŁADU STARYCH KAPELUSZY - całonocne mierzenie kapeluszy w pracowni modniarskiej.
  17.00 – 20.00 WYPRZEDAŻ WYDAWNICTW MUZEALNYCH – książki w cenie od 60 gr do 10 zł.
  21.00 – 22.00 Muzeum w kapciach - zwiedzanie muzeum Rzemiosła w muzealnych pantoflach z „Fabosu” - wejścia ograniczone ilością obuwia.
  12.00 – 01.00 MUZYCZNY KONCERT ŻYCZEŃ - MUZYKA Z PATEFONU I POCZTÓWEK DŹWIĘKOWYCH – zakończenie Nocy Muzeów.
 • Rynek 5
  Muzeum Rzemiosła w Krośnie –  Piwnica PodCieniami - ekspozycja czasowa

  16.00 - 01.00 OD UCZNIA DO MISTRZA – SZEWSTWO I RZEMIOSŁA SKÓRNICZE - zwiedzanie ekspozycji czasowej.
  17.00 – 18.00 MODA NIE NA JEDNO KOPYTO - GODZINA MODY OBUWNICZEJ WEDŁUG WŁASNEGO UZNANIA z możliwością muzealnej  prezentacji własnych butów i bucików. Multimedialny pokaz niecodziennego obuwia.
  19.00 – 20.00 DOBRANOCKA NA BOSAKA - prezentacje bajek dla dzieci: „Kot w butach”, „Siedmiomilowe buty”, „Szewczyk Dratewka”. Dzieci małe i duże zapraszamy z własnymi poduszkami.
  23.00 – 24.00 MUZEALNE,  MUZYCZNE JAM:  „SCENĘ ZRÓB!” - nieograniczona ani instrumentem, ani talentem możliwość wystąpienia na scenie  Piwnicy PodCieniami.
  24.00 - 01.00 JURTO SZEWSKI PONIEDZIAŁEK – zakończenie Nocy Muzeów - frazeologia przy lampce...

Noc Muzeów 2011 w Krakowie
20/21 maja 2011

Noc z piątku na sobotę należy do Muzeów w Krakowie!!!
Do Muzeów dołączają się w Noc Muzeów z ciekawym programem również galerie.
W Nocy Muzeów 2011 udział wezmą:

 • Muzeum Historyczne Miasta Krakowa,
 • Muzeum Archeologiczne,
 • Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły,
 • Muzeum Narodowe w Krakowie,
 • Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli,
 • Muzeum Farmacji Collegium Medicum,
 • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”,
 • Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius,
 • Muzeum Historii Fotografii im. Walezego Rzewuskiego,
 • Muzeum Inżynierii Miejskiej,
 • Muzeum Lotnictwa Polskiego,
 • Podziemia Rynku Głównego i Sukiennic MHK

Po raz pierwszy również będziemy mogli zobaczyć Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, które dzień wcześniej zostanie oficjalnie otwarte.

 

  Wejscia: 2225