strona domowa
strona domowa
Dożynki Gminne - 24 sierpnia 2014 r.
wtorek, 26 sierpnia 2014 05:27

W niedzielę 24 sierpnia 2014 mieszkańcy Gminy Pruchnik, kolejny już raz dziękowali za tegoroczne płody ziemi. Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się w Pruchniku. Rozpoczęła je uroczysta Msza Św. w Kościele Parafialnym pw. Św. Mikołaja bpa, której przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz tutejszej parafii -  ks. dziekan Kazimierz Trelka. Podczas Mszy Świętej rolnicy w pierwszej kolejności podziękowali Panu Bogu za otrzymane w ciągu roku łaski i błogosławieństwa.

Następnie po Mszy Świętej barwny korowód dożynkowy na czele ze Starostami Dożynek – panią Małgorzatą Polak i panem Grzegorzem Wojtowiczem, wieńczarkami z poszczególnych sołectw, zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami Gminy przemaszerowali przy dźwiękach orkiestry dętej z OSP nr 1 w Pruchniku na nowo powstałe targowisko stałe "Mój Rynek".

W tej gościnnej miejscowości, na pięknie wykonanym targowisku Burmistrz Pruchnika Pan Wacław Szkoła wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Pruchniku Panem Władysławem Flakiem powitali zaproszonych gości, korowody dożynkowe i delegacje z poszczególnych miejscowości. Burmistrz wyraził wdzięczność za pracę rolników i za ich trud włożony w tegoroczne żniwa. Serdecznie podziękował tym, którzy nie patrząc na pogodę oraz niejednokrotnie trudne warunki, pracują aby zapewnić chleb dla całego społeczeństwa. Jest to bardzo ważny dzień dla każdego rolnika i mieszkańca naszej gminy. To dzień radości po ciężkiej pracy, oraz satysfakcja z dobrze wykonanej pracy.

Następnie głos zabrali poseł na Sejm RP Mieczysław Golba który dziękował za nieoceniony znój i pracę na roli wszystkim rolnikom, Jerzy Kliszowski  złożył na ręce Burmistrza list w imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego - Władysława Ortyla, Henryk Szczepanik – wice przewodniczący rady powiatu jarosławskiego oraz dyrektor Zespołu Szkół w Rozborzu Długim który odczytał list Mieczysława Kasprzaka posła na Sejm RP skierowany do rolników. Na zakończenie głos zabrał wice starosta Powiatu Jarosławskiego Pan Józef Szkoła.

W trakcie dożynek podziwialiśmy misternie wykonane przepiękne wieńce dożynkowe z miejscowości: Świebodna, Pruchnik Górny, Pruchnik Dolny, Rozbórz Długi, Rozbórz Okrągły, Rzeplin, Kramarzówka, Jodłówka Parcelacja, Jodłówka i Hawłowice. Pszenica, żyto, jęczmień, owies, kwiaty oraz inne płody ziemi, to materiał z którego powstały wieńce. Następnie na specjalnie przygotowanej scenie można było podziwiać programy artystyczne przygotowane przez młodzież i poszczególne sołectwa.

Organizatorzy dożynek zadbali o to aby miło i przyjemnie spędzić ten czas. Popołudnie i wieczór upłynęły na degustacji potraw regionalnych, zabawach występach i pokazach, oraz zabawie tanecznej.

 

 

  Wejscia: 3153