Otwarcie obiektów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.
wtorek, 14 października 2014 00:00

W sobotę 11 października 2014 r. odbyło się symboliczne otwarcie obiektów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej na terenie naszej gminy. Boisko wielofunkcyjne na stadionie sportowym w Pruchniku, siłownia zewnętrzna, taras widokowy na wąwozie Lelos wraz z oznaczeniem trasy spacerowej, wiata i wieża widokowa na Korzeniach, to jedne z inwestycji wspierające rozwój sportu i turystyki w naszej gminie.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Pruchnika w osobach: Wacław Szkoła – Burmistrz Pruchnika, Stanisław Kłopot – zastępca Burmistrza Pruchnika, Renata Mikłasz – skarbnik Gminy Pruchnik, Władysław Flak – Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku, przedstawiciel Nadleśnictwa Kańczuga – nadleśniczy Juliusz Wójcik, dyrektorzy szkół podstawowych, nauczyciele oraz delegacje klubów sportowych z terenu naszej Gminy. Aktu poświęcenia tych obiektów dokonał Ks. Andrzeja Kopcza.
Otwarcie rozpoczęła krótka prezentacja w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku, prezentująca te obiekty, a Burmistrz Pruchnika Wacław Szkoła podziękował wszystkim którzy przyczynili się do ich powstania. Inwestycje tego typu poprawiają wizerunek miejscowości.
Następnie wszyscy udali się w pieszą wędrówkę, gdzie przy pięknej, słonecznej pogodzie i miłej atmosferze oglądali te nowo powstałe obiekty, zaczynając od siłowni zewnętrznej znajdującej się w sąsiedztwie Targowiska Stałego „Mój Rynek” i zrewitalizowanego parku. Siłownia zewnętrzna powstała z inicjatywy CKSiT, dofinansowana z programu PROW 2007 – 2013. Składa się ona z czterech dwustronnych elementów treningowych umożliwiających ćwiczenia różnych partii mięśni, co wpływa korzystnie na formę i kondycję fizyczną, przez co jest doskonałą odskocznią od obowiązków dnia codziennego. Po krótkiej prezentacji wszyscy udali się na boisko wielofunkcyjne zlokalizowane na stadionie sportowym w Pruchniku, gdzie Burmistrz Pruchnika Wacław Szkoła, Przewodniczący Rady Miejskiej Władysław Flak oraz Radny Piotr Szczepanik dokonali przecięcia wstęgi na tym obiekcie. Boisko wielofunkcyjne to obiekt nowoczesny, wykonany przy dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Inwestycji Sportowych. Wraz z boiskiem wielofunkcyjnym została wykonana bieżnia do skoku w dal, skocznia oraz rzutnia do pchnięcia kulą.
Kolejnym punktem był przemarsz oznaczoną trasą na taras widokowy nad wąwozem Lelos. Otwarcia trasy dokonali Burmistrz Pruchnika oraz Nadleśniczy Juliusz Wójcik. Uczestnicy przemaszerowali piękną, malowniczą trasą podziwiając lessowy wąwóz „Lelos” oraz okoliczne pejzaże, docierając do wieży widokowej, gdzie powitała ich księżniczka czekająca na śmiałka który przybiegnie jej na ratunek. Kilkakrotnie próbowano też nadać imię wieży przez rozbicie z jej szczytu butelki szampana przywiązanej do sznurka, co jak się później okazało wcale nie było takie łatwe. Udało się to przedstawicielowi LKS Strumyk Hawłowice – Andrzejowi Szczepanikowi, który nadał wieży imię „Pruchniczanka”. Na zakończenie wszyscy udali się na ostatni tego dnia obiekt - wiatę turystyczną, na której czekał przygotowany posiłek w postaci grillowanych kiełbasek oraz gorącej herbaty.
Wiata i wieża widokowa na Korzeniach powstały przy dofinansowaniu z programu PROW 2007 - 2013. Realizacja tych projektów przyczynia się do promocji naszej gminy, oraz ukazania piękna ziemi pruchnickiej.