strona domowa
strona domowa
Narodowe Święto Niepodległości – Pruchnik 11.11.2014
czwartek, 13 listopada 2014 23:07

We wtorek, 11 listopada, w Gminie Pruchnik odbyły się uroczyste obchody 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. We mszy świętej i uroczystym przemarszu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, liczne poczty sztandarowe, oraz mieszkańcy.

11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli, Polacy stali się wolnym Narodem, zaś na mapie Europy ponownie pojawiło się niepodległe państwo polskie – II Rzeczpospolita Polska. Podobnie jak wiele innych  polskich miast,  w tym dniu  świętował również Pruchnik.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Pruchniku rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. sprawowaną w intencji ojczyzny i naszej gminy w Kościele Parafialnym pw. Św. Mikołaja bpa, której przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz tutejszej parafii -  ks. dziekan Kazimierz Trelka. Podniosłą atmosferę i wyjątkowo uroczysty charakter mszy nadała obecność licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych z terenu naszej gminy, Orkiestry Dętej OSP Pruchnik.

Po Mszy Św. odbył się przemarsz ulicami Pruchnika pod pomnik „Grunwald”, gdzie zostały złożone kwiaty w hołdzie poległym za naszą ojczyznę. Kwiaty złożyli m.in. poseł na Sejm RP Mieczysław Golba wraz z v-ce Przewodniczącym Rady Miejskiej w Pruchniku Mariuszem Trojakiem, Burmistrz Pruchnika Wacław Szkoła, Zastępca Burmistrza Stanisław Kłopot, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku Władysław Flak, Wicestarosta Jarosławski Józef Szkoła, v-ce Przewodnicząca Rady Miejskiej w Pruchniku Krystyna Potyrała wraz z Radnymi Rady Miejskiej w Pruchniku Zbigniewem Zającem i Piotrem Szczepanikiem, Kierownik Posterunku Policji w Pruchniku Wojciech Mikłasz, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Pruchniku Marian Romanik oraz Stanisław Kucab.

Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na rynek, gdzie orkiestra odegrała hymn państwowy. W krótkim przemówieniu Burmistrz Pruchnika Wacław Szkoła, podkreślił rangę tego święta oraz to że spotykamy się tutaj po to, aby pamięć historyczna w nas niewygasła. Na zakończenie podziękował wszystkim, którzy uczestniczyli w obchodach tego święta.

Ostatnim punktem obchodów był program słowno-muzyczny przygotowany przez CKSiT oraz młodzież z terenu naszej Gminy.

 

 

 

 

  Wejscia: 1503