Realizacja projektu PSeAP w Urzędzie Miejskim w Pruchniku
poniedziałek, 01 grudnia 2014 11:24

REALIZACJA PROJEKTU PSeAP W URZĘDZIE MIEJSKIM W PRUCHNIKU

Podkarpacki System e-Administracji publicznej (PSeAP) to projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Liderem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, natomiast partnerami są powiaty, miasta i gminy z terenu województwa, łącznie 180 samorządów.

Wartość projektu to kwota 103 725 387 zł, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi 87 110 042 zł.

Wartość projektu w Urzędzie Miejskim w Pruchniku wynosi 341 318 zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych to kwota 285 993 zł.

W ramach projektu zakupiono 16 szt komputerów, w tym 13 jednostek stacjonarnych oraz 3 laptopy, wydajne urządzenie wielofunkcyjne, infomat wewnętrzny, serwer, system elektronicznego obiegu dokumentów, 12 szt licencji do podpisu kwalifikowanego oraz pełny pakiet Microsoft Office 2013.

W ramach projektu przeprowadzono także szkolenia pracowników.

Celem projektu jest podniesienie jakości świadczonych usług przez urzędy, a przede wszystkim umożliwienie mieszkańcom załatwiania spraw drogą elektroniczną, dzięki budowie regionalnego środowiska e-Administracja, wprowadzeniu zdefiniowanych procedur obsługi i standardów informatycznych oraz modernizacja infrastruktury teleinformatycznej urzędów.

Dzięki wdrożeniu e-Usług poprawi się atrakcyjność regionu dla inwestorów zewnętrznych, dzięki czemu wzrośnie konkurencyjność Województwa Podkarpackiego wobec innych regionów. Realizacja projektu będzie mieć także wielki wpływ na rozwój infrastruktury teleinformatycznej na obszarze całego województwa.

Projekt skupia się na:

• zwiększeniu efektywności działań administracji publicznej oraz podniesieniu jakości usług publicznych dla obywateli,
  • zawiązanie w oparciu o realizowany Projekt sieci współpracy samorządów w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego na Podkarpaciu,
  • stworzenie bazowej regionalnej i lokalnej infrastruktury teleinformatycznej administracji samorządowej Podkarpacia, pozwalającej na wdrażanie projektów społeczeństwa informacyjnego w regionie,
  • spełnienie prawnych zobowiązań w związku z obowiązkami wynikającymi z rozporządzeń do ustawyo informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, m.in. wnoszenie podań drogą elektroniczną, elektroniczna skrzynka podawcza, urzędowe poświadczenie odbioru, repozytoria formularzy elektronicznych, podpis elektroniczny.

Projekt PSeAP stanowi uzupełnienie Projektu kluczowego pn. „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej”, Realizacja zapewni mieszkańcom, podmiotom gospodarczym oraz organom administracji publicznej możliwość korzystania z usług teleinformatycznych oraz multimedialnych zasobów informacji i usług świadczonych drogą elektroniczną.

Powstanie takiej infrastruktury w Polsce wschodniej jest kluczowym warunkiem, aby mieszkańcy, przedsiębiorcy i administracja publiczna mogły czerpać korzyści z możliwości, jakie oferuje społeczeństwo informacyjne.