Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Urząd Miejski w Pruchniku

ul. Rynek 1, 37-560 Pruchnik
tel. 16 623 61 14, fax 16 623 61 25
e-mail: sekretariat@gminapruchnik.p

Referat budżetu, finansów, podatków i opłat lokalnych

DEKLARACJA O WYSOKOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI

MIEJSCE ZAŁATWIENIA SPRAWY

• Urząd Miejski w Pruchniku
    ul. Rynek 1
    37-560 Pruchnik
    od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 -15.00, we wtorki w godz. 8.00-16.00.

• I piętro, pok. Nr 17

Sposób załatwienia sprawy

• Złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości zamieszkałej.

• Złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady komunalne.

Wymagane dokumenty

• W przypadku złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady komunalne.
    Składający deklarację zobowiązany jest dołączyć dokumenty potwierdzające dane w niej zawarte.

Załączniki do deklaracji:
    •   obowiązkowo do pierwszej deklaracji, pełnomocnictwo zgodne z art. 137 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) w przypadku reprezentowania właściciela nieruchomości przez pełnomocnika,
    •    dokument potwierdzający fakt zawieszenia działalności lub likwidacji działalności, w przypadku zaistnienia tego fakt.

Opłata

• Nie podlega opłacie skarbowej.

Termin załatwienia sprawy

• W dniu zgłoszenia się do urzędu.

Tryb odwoławczy

• nie dotyczy.

Podstawa prawna

• Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r., poz. 250 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.),
  • Uchwała Rady Miejskiej w Pruchniku Nr 155/XX/2012 z dnia 29 Listopada 2012 r. w sprawie wyboru określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Pruchnik (Dz. Urz. Województwa Podkarpackiego z 2012 r., poz. 3287)
  • Uchwała Rady Miejskiej w Pruchniku Nr XXIV/158/2016 z dnia 9 grudnia 2016 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty (Dz. Urz. Województwa Podkarpackiego z 2016 r., poz. 4225)
  • Uchwała Rady Miejskiej w Pruchniku Nr XXVI/173/2017 z dnia 3 Lutego 2017 r. w sprawie w sprawie ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady komunalne, położonych na terenie Gminy Pruchnik (Dz. Urz. Województwa Podkarpackiego z 2017 r., poz. 614),
  • Uchwała Rady Miejskiej w Pruchniku Nr XXVI/172/2017 z dnia 3 Lutego 2017 r. w sprawie w sprawie ustalenia stawki za pojemnik o określonej pojemności, uiszczonej przez właścicieli nieruchomości, położonych na Terenia Gminy Pruchnik  (Dz. Urz. Województwa Podkarpackiego z 2017 r., poz. 613),

Uwagi

• Właściciel nieruchomości zamieszkałej jest zobowiązany złożyć deklarację w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych oraz zaistnienia zdarzeń mających wpływ na wysokość należnej opłaty.
  • Właściciel nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne jest obowiązany złożyć deklarację w terminie 14 dni od dnia powstania odpadów komunalnych na danej nieruchomości.
  • W przypadku zmiany danych zawartych w deklaracji, będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany.
  • Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy uiszczać bez wezwania w terminach kwartalnych:
    a. I rata -  płatna do 10 stycznia  za I kwartał
    b. II rata - płatna do 10 kwietnia za II kwartał
    c. III rata - płatna do 10 lipca za III kwartał
    d. IV rata - płatna do 10 października za IV kwartał
  • Opłatę można dokonać w kasie Urzędu Miejskiego w Pruchniku lub na rachunek bankowy Bank PEKAO S.A. w Jarosławiu  81 1240 2571 1111 0010 4450 7302,
  • Niniejsza deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego na podstawie
    art. 3 a ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r. poz. 1619 z późn. zm.).
  • W razie niezłożenia deklaracji albo uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych
    w deklaracji, Burmistrz Pruchnika określi w drodze decyzji wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

• Deklaracja - nieruchomości zamieszkałe

• Objaśnienia do wypełnienie deklaracji - nieruchomości zamieszkałe