strona domowa
strona domowa
Regulamin pierwszej rekrutacji do Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pruchniku.
czwartek, 18 czerwca 2015 17:50

Regulamin został opracowany na podstawie:

  1. Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i publicznych placówek artystycznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. z 2014 r., poz. 686),
  2. Statutu Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pruchniku.

§ 1. Warunki ubiegania się kandydata o przyjęcie do klasy pierwszej:

  1. do klasy pierwszej cyklu sześcioletniego może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 5 lat oraz nie więcej niż 10 lat,
  2. do klasy pierwszej cyklu czteroletniego może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 8 lat oraz nie więcej niż 16 lat.
  3. Kandydat zobowiązany jest do złożenia następującej dokumentacji:
    a) Wniosek o przyjęcie do szkoły;
    b) Kwestionariusz osobowy zawierający dane kandydata i rodziców lub prawnych opiekunów, oświadczenia rodziców lub prawnych opiekunów;
    c) Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do nauki gry. W przypadku ubiegania się o przyjęcie na instrument dęty, na zaświadczeniu powinna znaleźć się informacja o braku przeciwwskazań do gry na instrumencie dętym. Za przeciwwskazania do gry na instrumentach dętych uważa się m.in. poważne wady ortodontyczne, astmę, poważne choroby oczu (jaskra, choroby siatkówki, duża krótkowzroczność itp.) i inne;
    d) Opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej - tylko w przypadku dziecka, które w danym roku kalendarzowym nie ukończy 6 lat;
    e) Na życzenie rodzica – inne dokumenty wymienione w art. 20t, ust.2 ustawy o systemie oświaty.

§ 2.

  1. Kwalifikacja do szkoły odbywa się w okresie od 10 czerwca 2015 roku do 10 lipca 2015 roku.
  2. Kwalifikacja uzupełniająca w przypadku wolnych miejsc odbywa się w okresie od 11 lipca 2015 roku do 10 sierpnia 2015 roku.
  3. Podstawą przyjęcia do szkoły jest wynik Badania Przydatności do kształcenia muzycznego. Do Badania Przydatności dopuszczeni są kandydaci, którzy złożą komplet dokumentów wskazanych w § 1, pkt. 3.
  4. Badanie przydatności do kształcenia muzycznego odbędzie się w terminach:
    a) I termin - 24 czerwca 2015 roku
    b) II termin - 10 lipca 2015 roku
  5. Dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie w ramach kwalifikacji uzupełniającej – termin badania przydatności do kształcenia muzycznego wyznacza Burmistrz Pruchnika z zaznaczeniem, że nie może ono się odbyć później niż 10 sierpnia 2015 roku.
  6. W celu badania przydatności kandydatów, Burmistrz Pruchnika powołuje komisję rekrutacyjno-kwalifikacyjną i wyznacza jej przewodniczącego.

§ 3.

  1. Badanie przydatności kandydatów polega na sprawdzeniu uzdolnień muzycznych ii predyspozycji do nauki gry na określonym instrumencie muzycznym.
  2. Określa się treść pytań sprawdzających dla kandydatów w zakresie:
    a) Słuch muzyczny:
    • zaśpiewanie przygotowanej piosenki lub fragmentu piosenki,
    • powtórzenie głosem zagranych dźwięków (3 przykłady),
    • powtórzenie głosem zagranej melodii,
    • rozpoznanie trybu: dur - moll / wesoły - smutny (3 przykłady).
    b) Poczucie rytmu:
    • odtworzenie wyklaskanego schematu rytmicznego (3 przykłady),
    • rozpoznanie zmian lub różnic agogicznych w zadanym (wystukanym lub wyklaskanym) przykładzie.
    c) Predyspozycje psychofizyczne:
    • krótka rozmowa z kandydatem na temat jego zainteresowań,
    • ogląd ucznia pod względem predyspozycji do gry na wybranym instrumencie.
  3. Badane zakresy przydatności oceniane są w skali punktowej (0-25 punktów). Ostateczna ocena kandydata stanowi sumę punktów z badania słuchu muzycznego, poczucia rytmu i predyspozycji psychofizycznych. Minimalna ilość punktów kwalifikująca kandydata do kształcenia muzycznego wynosi 40 punktów.
  4. Kandydat, który uzyskał minimalną ilość punktów kwalifikującą do podjęcia nauki w szkole muzycznej zostaje przyjęty do szkoły na pierwszy wnioskowany instrument lub na instrument alternatywny wpisany we wniosku.
  5. W uzasadnionych przypadkach komisja kwalifikacyjno-rekrutacyjna wskazuje inny instrument niż wnioskowany przez rodzica / opiekuna.
  6. W przypadku zakwalifikowania ucznia na instrument dęty kandydat ma obowiązek uzupełnić wniosek o zaświadczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do nauki gry na instrumencie dętym do ostatniego dnia poprzedzającego rozpoczęcie zajęć edukacyjnych.

§ 4.

  1. Z przebiegu badania przydatności komisja sporządza protokół, zawierający listę kandydatów oraz uzyskaną przez nich punktację. Protokół przechowywany jest przez okres pełnego cyklu kształcenia.
  2. Na podstawie protokołu z badania przydatności przewodniczący komisji sporządza listę kandydatów zakwalifikowanych do podjęcia nauki w Publicznej Szkole Muzycznej I stopnia w Pruchniku.

§ 5.

  1. Decyzję o przyjęciu do szkoły muzycznej podejmuje przewodniczący komisji rekrutacyjno-kwalifikacyjnej, na podstawie oceny z badania przydatności. Burmistrz Pruchnika ogłasza listę kandydatów przyjętych do szkoły w terminie do 14 dni od zakończenia postępowania rekrutacyjnego.
  2. Decyzję o przyjęciu do szkoły w ramach rekrutacji uzupełniającej podejmuje przewodniczący komisji rekrutacyjno-kwalifikacyjnej, na podstawie oceny z badania przydatności. Burmistrz Pruchnika ogłasza listę kandydatów przyjętych  do szkoły w terminie do 5 dni od zakończenia uzupełniającego postępowania rekrutacyjnego.

§ 6.

  1. Kandydat może ubiegać się o przyjęcie do klasy wyższej niż pierwsza, po zdaniu egzaminu praktycznego z gry na instrumencie i uzyskaniu oceny pozytywnej z ustnego sprawdzianu w zakresie pozostałych przedmiotów stosownie do wymagań klasy do której kandydat chce być przyjęty.
  2. Kandydat do szkoły posiadający świadectwo innej szkoły muzycznej I stopnia ubiegający się o przyjęcie do klasy wyższej niż pierwsza jest zwolniony z egzaminu
  Wejscia: 2109