Dożynki Powiatowe - Pruchnik 2015
wtorek, 08 września 2015 10:02

W niedzielę 6 września 2015 r. w Pruchniku odbyły się Dożynki Powiatu Jarosławskiego. Rozpoczęła je uroczysta Msza Św. w Kościele Parafialnym pw. Św. Mikołaja bpa, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup Adam Szal, który również poświęcił dożynkowe wieńce. Podczas Mszy Świętej rolnicy w pierwszej kolejności podziękowali Panu Bogu za otrzymane łaski i tegoroczne zbiory.

Następnie po Mszy Świętej barwny korowód dożynkowy na czele ze Starostami Dożynek – panią Anią Zabój i panem Wiesławem Jamrozikiem, wieńczarkami z poszczególnych gmin, zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami powiatu jarosławskiego przemaszerowali przy dźwiękach orkiestry dętej z OSP nr 1 w Pruchniku ulicami miasteczka na stadion.

Część oficjalną zainaugurowało odczytanie listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który napisał m.in. „Wszystkim rolnikom powiatu jarosławskiego przekazuję serdeczne podziękowania za pracę i tegoroczne plony. Uroczysta ceremonia, dożynkowy korowód oraz Jarmark Produktów Potraw Ziemi Jarosławskiej stanowią piękny wyraz dumy z tegorocznych zbiorów i troski o kulturowe dziedzictwo. Jest ono przecież jednym z wielkich bogactw Państwa powiatu. Zawsze podziwiałem głęboki szacunek, jakim mieszkańcy jarosławskich wsi otaczają nie tylko chleb, ale też dawne obyczaje i dzieła ludowej sztuki (…) Wszystkim mieszkańcom ziemi jarosławskiej składam życzenia wszelkiej pomyślności.”

Następnie głos zabrali gospodarze uroczystości – Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan i Burmistrz Pruchnika Wacław Szkoła, którzy przywitali wszystkich zaproszonych gości, reprezentacje poszczególnych gmin powiatu jarosławskiego, korowody dożynkowe oraz wszystkich mieszkańców powiatu jarosławskiego świętujących wspólnie w Pruchniku. Burmistrz wyraził wdzięczność rolnikom całego powiatu jarosławskiego za ich pracę  oraz trud włożony w tegoroczne żniwa. Serdecznie podziękował tym, którzy nie patrząc na pogodę oraz niejednokrotnie trudne warunki, pracują aby zapewnić chleb dla całego społeczeństwa. Jest to bardzo ważny dzień dla każdego rolnika i mieszkańca naszej gminy. To dzień radości po ciężkiej pracy, oraz satysfakcja z dobrego jej wykonania.

W trakcie dożynek podziwialiśmy misternie wykonane przepiękne wieńce dożynkowe, na scenie trwały występy zespołów z poszczególnych gmin, a na płycie stadionu odbyła się degustacja potraw regionalnych, zabawy, występy i pokazy przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, domy pomocy społecznej. Można było posmakować pierogów, przygotowanych na miejscu przez gospodynie z Lokalnej Grupy Działania „Z tradycją w nowoczesność”. Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych uczestnikach dożynek organizując dla nich otwartą strefę zabaw.
Najwytrwalsi bawili się do późnej nocy przy dźwiękach zespołu Magnetic.