60 LAT OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W JODŁÓWCE-PARCELACJI I NOWY SAMOCHÓD RATOWNICZO-GAŚNICZY
piątek, 23 października 2015 09:30

W dniu 10 października br. odbyło się poświęcenie i oficjalne przekazanie do użytku nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Jodłówce-Parcelacji.

Poświęcenie zostało połączone z uroczystością 60 – lecia istnienia jednostki oraz poświeceniem figury Św. Floriana.

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce. Dalsza część przebiegła pod Remizą OSP, gdzie przedstawiona została historia Jednostki (tekst historii dostępny jest tutaj).

Ks. Proboszcz Jerzy Jakubiec dokonał poświęcenia samochodu oraz figury Św. Floriana, a Druh Adam Szumełda – Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Podkarpackiego odczytał akt przekazania samochodu. Po oficjalnym przecięciu wstęgi na aucie, odznaczeni zostali również zasłużeni strażacy.

W dalszej części głos zabrali zaproszeni goście w osobach:

• Poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak
  • W imieniu Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. Podkarpackiego – Członek Zarządu Adam Szumełda
  • Rzecznik Posła na Sejm RP Mieczysława Golby - Andrzej Homa
  • Burmistrz Pruchnika – Pan mgr inż. Wacław Szkoła
  • Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu - st. kpt. Krzysztof Brudek
  • Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Jarosławiu – druh Stanisław Górski
  • Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku – Pan Władysław Flak

Dowódcą uroczystości, który składał meldunek na rozpoczęcie i zakończenie był Druh Jerzy Brzuchacz – Honorowy Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Jodłówce-Parcelacji.

Pozyskany samochód marki Renault Master to samochód specjalny o przeznaczeniu pożarniczym spełniający warunki pojazdu uprzywilejowanego na drodze, posiada świadectwo dopuszczenia CNBOP.

Samochód został odebrany od Wykonawcy – PW „BIBMOT” BIK-SP. j. Mielec w dniu 04.09.2015 r., całkowita wartość  zakupu wynosi 149 950,00 zł.

Zakup samochodu możliwy był dzięki dotacjom z 3 źródeł:

1. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP – 50 000 zł
  2. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej – 25 000 zł
  3. Gmina Pruchnik – 74 950 zł

Samochód oprócz zabudowy i oznakowania strażackiego został wyposażony w zbiornik wody o pojemności 1000 l, z linią szybkiego natarcia, zbiornikiem na środek pianotwórczy i prądownicą pistoletową z regulacją strumienia wody. Oprócz tego samochód posiada m.in.:

• urządzenia świetlno-dźwiękowe,
  • ABS, ESP,
  • 6 –cio biegową skrzynię biegów,
  • hamulce tarczowe na obu osiach,
  • napęd 4x2 na oś tylną wyposażoną w koła bliźniacze z blokadę mechanizmu różnicowego tylnej osi,
  • wyciągarkę elektryczną,
  • kabinę wyposażoną w ogrzewanie typu webasto i w klimatyzację manualną,
  • radiotelefon przewoźny i nasobny,
  • agregat wysokociśnieniowy AWP 50/40.

Dotychczasowy pojazd VW Transporter T4 został w dniu 29.09.2015 r. przekazany do Jednostki OSP Rozbórz Okrągły zastępując tym samym rodzimy produkt – powszechnie niegdyś wykorzystywany, ostatni w taborze samochodów pożarniczych na terenie Gminy Pruchnik, samochód marki Żuk.

Wejscia: 2005