JUŻ JEST!!! FABRYCZNIE NOWY ŚREDNI SAMOCHÓD RATOWNICZO GAŚNICZY DLA OSP PRUCHNIK I
środa, 23 grudnia 2015 13:50

JUŻ JEST!!!
FABRYCZNIE NOWY ŚREDNI SAMOCHÓD RATOWNICZO GAŚNICZY DLA OSP PRUCHNIK I

Długo i z niecierpliwością wyczekiwany, ale w ocenie wielu piękny i solidny, fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem 4 x 4 na podwoziu MAN TGM 13.290 BB Rok produkcji 2015 jest już na wyposażeniu Ochotniczej Straży Pożarnej Pruchnik I.

Po długotrwałych staraniach i przychylności różnych instytucji udało się pozyskać wystarczającą sumę środków potrzebną do zakupu nowego samochodu bojowego.

Ze względu na fakt, że OSP Pruchnik I, zaraz po Komendzie Powiatowej PSP w Jarosławiu, od kilku lat jest najczęściej wyjeżdżająca do zdarzeń jednostką OSP z terenu powiatu jarosławskiego, zakup samochodu był niezbędny. Dotychczas jednostka dysponowała, skarasowanym w 2009 r., ponad trzydziestoletnim samochodem marki STAR 266 (rok produkcji 1981).

Wykonawcą nowego samochodu, dokonującym jego zabudowy było Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe MOTO-TRUCK Leszek Chmiel z Kielc.
Ogólna wartość zakupionego samochodu to 629 640,00 zł,
Na zakup zostały pozyskane środki z następujących źródeł:

• KG PSP                         - 160 000 zł
  • WFOŚiGW w Rzeszowie             - 140 000 zł
  • Powiat Jarosławski                -   25 000 zł
  • Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW     -     3 000 zł
  • Środki z budżetu Gminy Pruchnik         - 301 640 zł

Samochód został wyposażony w:

• PODWOZIE MAN 13.290 4x4 BB
    • DMC: 14 100 kg
    • Napęd: 4x4 – uterenowiony
    • Silnik: EURO 6
    • Moc silnika: 213 kW (290 KM)
  • KABINA:
    • fabryczna kabina jednomodułowa wyposażona m. in. w ogrzewanie postojowe, klimatyzację, elektryczne sterowane lusterka, szyby, lusterka rampowe, podgrzewane lusterka boczne, uchwyty na 4 aparaty oddechowe, podest na latarki, itp.
    • Ilość miejsc: 6 w układzie 1+1+4
  • ZABUDOWA:
    • Materiał: stal nierdzewna/kompozyt
    • Ilość skrytek: 7 (3+3+1)
    • Zamknięcie: żaluzje aluminiowe z zabezpieczeniem rurowym
    • Wnętrze: podesty i półki regulowane na żądaną wysokość
    • Oświetlenie: zewnętrzne i wewnętrzne w technologii LED
  • UKŁAD WODNO-PIANOWY
    • AUTOPOMPA Model: HMT 24/10-4/40
    • Wydajność: 2960 dm3/min - 8 bar, 470 dm3/min - 40 bar
    • Dozownik: ręczny lub automatyczny
    • zbiornik na wodę o pojemności: 3000 l  wykonany z kompozytu
    • zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności: 10% zbiornika wody wykonany z kompozytu
    • Działko: DWP 16
    • Szybkie natarcie: wodno-pianowe, długość węża 60 m, sterowane ręcznie i elektrycznie
    • Zraszacze: 4, dwa z przodu i dwa z boku pojazdu
  • WYPOSAŻENIE
    • maszt oświetleniowy pneumatyczny z lampami typu LED 2 x 216 W, IP 67, złożenie do pozycji transportowej - automatyczne, sterowanie pilotem przewodowym lub zdalnie
    • niezależne ogrzewanie kabiny i przedziału autopompy
    • fala świetlna
    • wyciągarka elektryczna zabudowana osłoną,
    • taran z lampami halogenowymi
    • kamera cofania
    • szuflady wysuwane
    • podesty obrotowe
    • sprzęt łączności radiowej
    • dodatkowy sygnał pneumatyczny

Tak znaczący wydatek na zakup pojazdu będzie miał z pewnością pozytywny wpływ na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców oraz osób poszkodowanych w różnych zdarzeniach zarówno na terenie Gminy Pruchnik jak i gmin ościennych.