1050 Rocznica Chrztu Polski
czwartek, 14 kwietnia 2016 16:16

W dniu dzisiejszym w Pruchniku odbyły się obchody 1050 Rocznicy Chrztu Polski, jednego z przełomowych wydarzeń w historii Polski i Polaków, który zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich. Uroczystość została zorganizowana przez Dyrekcję, Grono Pedagogiczne, Radę Rodziców oraz uczniów Gimnazjum Publicznego w Pruchniku.

W uroczystości oprócz organizatorów uczestniczyli Księża z terenu Gminy Pruchnik, Ks. Prałat Bartosz Rajnowski – Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych zarówno z Urzędu Miejskiego w Pruchniku, jak i Rady Miejskiej z Panem Burmistrzem Wacławem Szkołą oraz Panem Władysławem Flakiem Przewodniczącym Rady na czele oraz Dyrektorzy Szkół i Dyrektorzy  gminnych jednostek organizacyjnych.
Obchody rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Świętego Mikołaja w Pruchniku o godz. 9:00, po czym uczestnicy przeszli pod budynek Gimnazjum, na dalsze uroczystości.

Oficjalnego otwarcia dokonał Pan Adam Olejarz – Dyrektor Gimnazjum Publicznego w Pruchniku, który powitał wszystkich zgromadzonych oraz przedstawił najważniejsze wydarzenia w dziejach Polski i narodu Polskiego od roku 966. Następnie uczniowie gimnazjum zaprezentowali   program artystyczny ph. „Chrzest Polski – naszym zobowiązaniem”, Pan Artur Brożyniak z Instytutu Pamięci Narodowej przedstawił wykład pt. „Uroczystości Milenijne Chrztu Polski” odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu wiedzy historycznej ph. „1050 rocznica Chrztu Polski”. Po przemówieniach zaproszonych gości uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę pt.: „Obchody Milenijne Chrztu Polski w Diecezji Przemyskiej”.

W dniu 14 kwietnia o godz. 20:10 na „Korzeniach” w Pruchniku (okolice znaku tatarskiego) odbyło się również wspólne rozpalenie Ogniska Ducha Świętego w związku z ogólnopolską inicjatywą Związku Podhalan i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Akcję rozpoczeło zapalenie ognia przy krzyżu na Giewoncie i Światło Ducha Świętego przeszło z gór nad Polskie morze w ciągu 35 minut.

Oficjalne, gminne obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski, odbędą się w dniu 5 czerwca br. - szczegółowy program zostanie podany w terminie późniejszym.

Wejscia: 1978