„Brama na Bieszczady” - w końcu rusza
piątek, 22 kwietnia 2016 22:14

W czwartek 21.04.2016 r. w Pruchniku odbyło się oficjalne przekazanie placu budowy drogi powiatowej nr 1777 Pruchnik – Nienadowa.

Wykonawca – firma STRABAG, ma wykonać do końca września br. ponad 7 - kilometrowy odcinek drogi za ok. 7 mln zł.

O budowę tej drogi czynione były starania od bardzo wielu lat, pierwotny projekt jej budowy powstał jeszcze w latach 70’, jednak dopiero teraz jej realizacja staje się faktem. Dzieje się tak dzięki bardzo dobrej współpracy samorządu Gminy Pruchnik z samorządem Powiatu Jarosławskiego, w szczególności z Zarządem Powiatu na czele z Panem Starostą Tadeuszem Chrzanem, który przekonał Radę Powiatu do wyboru właśnie tej drogi. Zarząd Powiatu Jarosławskiego w 2015 r. złożył wniosek do ogólnopolskiego Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. Wojewoda Podkarpacki pozytywnie zaopiniował wniosek. Dofinansowanie z budżetu Państwa wynosi 3 mln zł, pozostałą część zabezpieczają Powiat Jarosławski oraz Gmina Pruchnik.

Droga nazywana jest Bramą na Bieszczady, ponieważ stanowi najkrótsze połączenie powiatu Jarosławskiego z Bieszczadami. Obecnie w większości droga istnieje jedynie na mapach, w dużej mierze jest jedynie drogą gruntową, co często stwarza różnego rodzaju problemy dla osób przyjezdnych, które kierują się wskazaniami urządzeń GPS.

W założeniach droga ma służyć głównie turystom kierującym się w Bieszczady, ma zapewnić wzrost bezpieczeństwa drogowego w południowej części powiatu jarosławskiego, w tym szczególnie przejąć część ruchu, odbywającego się drogami powiatowymi i gminnymi w Pruchniku, Jodłówce i Świebodnej. Nowa droga z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, ale przede wszystkim  otworzy nowe tereny inwestycyjne ułatwiając dojazd naszym mieszkańcom do wyżej położonych, trudno dotychczas dostępnych, terenów Pruchnika Górnego i Jodłówki.