POŚWIĘCENIE SAMOCHODU RATOWNICZO-GAŚNICZEGO OSP PRUCHNIK I
czwartek, 12 maja 2016 21:25

W sobotę 7 maja 2016 r. odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie do użytkowania Ochotniczej Straży Pożarnej Pruchnik I nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego MAN TGM 13.290 BB.

Ogólna wartość zakupionego samochodu to 629 640,00 zł, na co złożyły się dotacje z następujących źródeł:

• KG PSP - 160 000 zł
  • WFOŚiGW w Rzeszowie - 140 000 zł
  • Powiat Jarosławski - 25 000 zł
  • Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW - 3 000 zł
  • Środki z budżetu Gminy Pruchnik - 301 640 zł

Tradycyjnie już, jak to przy strażackich uroczystościach, aby samochód służył „Bogu na Chwałę, ludziom na pożytek”, by sprawnie i skutecznie działał, uroczystość rozpoczęła Msza Św. za strażaków w kościele parafialnym w Pruchniku pod przewodnictwem ks. prałata Piotra Kandefera.

Dalsze uroczystości miały miejsce na Pruchnickim Rynku, gdzie odbył się uroczysty apel z okazji poświęcenia samochodu, z meldunkiem, wciągnięciem flagi państwowej, odegraniem hymnu państwowego oraz uczczeniem minutą ciszy pamięci zmarłych strażaków.
Jan Smalec – Prezes OSP Pruchnik I, oficjalnie otwierając część świecką uroczystości powitał wszystkich przybyłych dziękując za poświęcony czas i wspólne świętowanie tak ważnego wydarzenia w życiu Jednostki.

Uroczystość była również okazją do wręczenia zasłużonym strażakom z OSP Pruchnik I odznaczeń za bezinteresowną służbę i pomoc drugiemu człowiekowi, a także zaangażowanie w sprawy ochotniczego pożarnictwa. Medalami „Za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali odznaczeni – druh Aleksander Markiewicz - złotym medalem, druh Roman Jarosz – srebrnym oraz druh Łukasz Olejarz i druhna Agata Wrzuszczak medalem brązowym. Również młodzi strażacy, często wyjeżdzający do działań ratowniczych, zostali wyróżnieni otrzymując odznakę Strażak Wzorowy. Byli to druhna Paula Kubas oraz druhowie Marcin Wańkowicz, Adrian Kochanowicz, Daniel Sałamaj i Dawid Kilian.
Po wręczeniu odznaczeń i przedstawieniu historii Jednostki, ks. prałat Piotr Kandefer dokonał poświęcenia samochodu. Następnie Rodzice Chrzestni, Agnieszka Wojdyła – Zastępca Burmistrza Pruchnika i bryg. Zygmunt Jasiłek – Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Jarosławiu, a po nich  przedstawiciele instytucji, dzięki którym możliwy był zakup samochodu kolejno przecinali wstęgę. Rodzice Chrzestni tradycyjnie ochrzcili nowy samochód szampanem, życząc, aby „Działał sprawnie, gasił skutecznie i rozsławiał imię Jednostki OSP Pruchnik I na całą okolicę”.

Wacław Szkoła – Burmistrz Pruchnika oraz bryg. Piotr Biały – Komendant PSP w Jarosławiu przekazali oficjalnie samochód Naczelnikowi Jednostki – Bogdanowi Wrzuszczakowi, wręczając mu kluczyki oraz dowód rejestracyjny.
Po poświęceniu głos zabrali zaproszeni goście, którzy gratulowali wspaniałego samochodu oraz składali życzenia dla Jednostki. Ze względu na bardzo długi okres starań o samochód, duże zaangażowanie  Jednostki oraz Pana Burmistrza, Pan Wacław Szkoła w swoim wystąpieniu przypominał historię pozyskania samochodu dziękując wszystkim, którzy się do tego przyczynili.
Jednostka w podziękowaniu za pomoc i udzielone wsparcie wręczyła okolicznościowe grawertony, przedstawicielom sponsorów samochodu.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: ksiądz prałat Piotr Kandefer i ks. kanonik Kazimierz Trelka, Przedstawiciele Senatora RP Mieczysława Golby - Pan Andrzej Homa oraz Pan Wojciech Bichajło,  bryg. Piotr Biały – Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu, Stanisław Górski – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Jarosławiu, st. bryg. Marek Kondracki były zastępca komendanta Centralnej Szkoły Pożarniczej w Częstochowie, Józef Szkoła – Wicestarosta Jarosławski, bryg. Zygmunt Jasiłek – Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu,   Władysław Flak – Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku wraz z Wiceprzewodniczącymi Katarzyną Kos i Markiem Madejowskim oraz radnymi,   Wacław Szkoła – Burmistrz Pruchnika wraz z Zastępcą – Agnieszką Wojdyła, Skarbnikiem Gminy – Renatą Mikłasz oraz Sekretarzem Gminy Robertem Grządzielem, Pani Teresa Drabik z jarosławskiego biura Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, Marian Romanik – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Pruchniku, asp. szt. Wojciech Mikłasz – Kierownik Posterunku Policji w Pruchniku, Marta Wałach – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Pruchniku, Krzysztof Łuc - Dyrektora Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku, a także  poczty sztandarowe, delegacje Jednostek OSP z terenu Gminy Pruchnik, strażacka orkiestra Dęta z Pruchnika oraz inni znakomici goście.