PIĘKNY JUBILEUSZ – 100 LAT OSP HAWŁOWICE
wtorek, 31 maja 2016 12:15

W niedzielę 29 maja br. w pięknej słonecznej aurze Ochotnicza Straż Pożarna w Hawłowicach obchodziła 100 - lecie swojego powstania. Z tej okazji „jubilatka” otrzymała również sztandar ufundowany przez Fundację Orlen Dar Serca oraz najwyższe odznaczenie strażackie – Złoty Znak Związku RP nadawany przez Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP. W tym dniu poświęcona została również ufundowana przez Starostę Jarosławskiego figura Św. Floriana oraz pamiątkowa tablica od Burmistrz Pruchnika i Rady Miejskiej w Pruchniku.

Poświęcenia sztandaru, podczas uroczystej Mszy Św. w Kościele w Hawłowicach, dokonał Ks. Prałat Piotr Kandefer, który wygłosił również okolicznościową homilię. Dalsza cześć jubileuszowych obchodów kontynuowana była pod budynkiem nowo wyremontowanego garażu OSP.
W uroczystościach uczestniczyli zacni goście, wśród których byli m.in. Wiesław Kubicki – Członek Zarządu Głównego Związku OSP RP, Poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak, Przedstawiciele Senatora Mieczysława Golby – Andrzej Homa i Wojciech Bichajło, Józef Szkoła – Wicestarosta Jarosławski, Radni Rady Powiatu Jarosławskiego z terenu Gminy Pruchnik, bryg. Piotr Biały – Komendant Powiatowy PSP w Jarosławiu, podinsp. Bogdan Folwarczny - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu, Wacław Szkoła - Burmistrz Pruchnika wraz z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych i strażackich, poczty sztandarowe, delegacje z Jednostek OSP z terenu Gminy Pruchnik wraz ze Strażacką Orkiestrą Dętą z Pruchnika oraz mieszkańcy Hawłowic.

Uroczystość przebiegała zgodnie z ceremoniałem OSP, tak więc odbył się z tej okazji uroczysty apel, po powitaniu zaproszonych gości oraz przedstawieniu historii przez Stanisława Szpaka Prezesa OSP Hawłowice, zaproszeni goście wbijali pamiątkowe gwoździe w sztandar, po czym dokonane zostało oficjalne przekazanie sztandaru, dekoracja Złotym Znakiem Związku oraz ślubowanie. Jubileusz 100-lecia OSP w Hawłowicach był również okazją do wręczenia odznaczeń zasłużonym strażakom.

W części wystąpień zaproszonych gości Wacław Szkoła - Burmistrz Pruchnika przypomniał najważniejsze fakty oraz wydarzenia z rozwoju miejscowości i OSP, a także złożył gratulacje z tak pięknego jubileuszu.

Na zakończenie, odbyła się część artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży z Hawłowic, którą nadzorował Krzysztof Łuc - Dyrektor Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku, a przygotowały Panie: Katarzyna Jamrozik z Hawłowic oraz Teresa Szykuła ze SP Nr 1 w Pruchniku. W trakcie części artystycznej wystąpił również zespół KAM-TRIO z Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pruchniku w składzie Krzysztof Bury – Nauczyciel oraz Mikołaj Wańkowicz i Joanna Jamrozik – uczniowie tej szkoły.