Rodzinnie i rocznicowo - relacja z festynu rodzinnego oraz gminnych obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski
poniedziałek, 06 czerwca 2016 11:29

Weekend 4-5 czerwca na terenie gminy Pruchniku upłynął w miłej, rodzinnej atmosferze.

W sobotę na targowisku stałym w Pruchniku odbył się „Festyn z Rodziną”, w ramach którego najmłodsi mieli okazję skorzystać z darmowych atrakcji, przeróżnych konkurencji i zabaw przygotowanych przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku, a także obejrzeć spektakl plenerowy pt. „Mapa Marzeń”. Była to również świetna okazja do spędzenia miłych chwil w gronie rodziny i znajomych. Po części przeznaczonej dla dzieci również starsi mieszkańcy mieli okazję do wspólnej zabawy przy dźwiękach zespołu RYTM. Współorganizatorem tego wydarzenia był Urząd Miejski w Pruchniku oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej.

Drugi dzień związany był z gminnymi obchodami 1050 rocznicy Chrztu Polski. Motywem przewodnim było hasło „TAK POLSKA SIĘ ZACZĘŁA”.
O godzinie 14:00 w Kościele Parafialnym w Pruchniku odbyła się Msza Św., po której uczestnicy przenieśli się w plener, na Pruchnickie Korzenie. Z tej okazji przygotowanych zostało wiele atrakcji, nawiązujących do czasów Chrztu Polski. Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego odtworzył w plenerze wioskę średniowieczną, w której znalazły się stoiska z bronią i opancerzeniem, drobnym rzemiosłem, tor łuczniczy, zabawy dla dzieci, kuchnia średniowieczna.
Wszystko przebiegało w miłej atmosferze, przy pięknej pogodzie oraz wspaniałej panoramie Pruchnika i okolic. Przy wieży widokowej odbyła się również inscenizacja zaślubin pary książęcej i chrztu Mieszka I, obrazując wydarzenia sprzed 1050 lat. Chrztu dokonał ks. Kanonik Kazimierz Trelka. Wśród ochrzczonych, oprócz zgromadzonej publiczności, znalazł się także Wacław Szkoła - Burmistrz Pruchnika, Robert Grządziel – Sekretarz Gminy Pruchnik, Renata Mikłasz – Skarbnik Gminy Pruchnik oraz przedstawiciele Gminnych instytucji.
W trakcie uroczystości, dla upamiętnienia 1050 rocznicy chrztu Polski, odsłonięty został okolicznościowy obelisk, ustanowiony Uchwałą Rady Miejskiej w Pruchniku, wraz z tablicą pamiątkową.
Uroczystości rocznicowe uświetnił również występ połączonych chórów Ziemi Pruchnickiej, które odśpiewały m.in.: Bogurodzicę, Maria Regina Mundi i Gaude Mater Polonia,
a także Zespół Muzyki Dawnej i Tradycyjnej z Rzeszowa - Vox Angeli.
Uroczystości rocznicowe upłynęły przy wspólnym biesiadowaniu przy ogniskach, a zakończył je pokaz tańca ognia w wykonaniu grupy Enzonda.

Wejscia: 1908