„Zaproś kominiarza”
czwartek, 11 sierpnia 2016 11:36

Tarnowski Oddział Krajowej Izby Kominiarzy przystąpił do akcji „Zaproś kominiarza”.

Motto akcji mówi:

Dla zdrowia Twojej rodziny
Potrzebne jest czyste powietrze i sprawne kominy.
Szczęście samo się nie zdarza;
Zatem zaproś kominiarza!

Oddział Regionalny Małopolsko-Podkarpacki chce dotrzeć z tym przesłaniem do wszystkich mieszkańców regionu.

W specjalnych listach skierowanych do władz samorządowych jak również do Burmistrza Pruchnika czytamy:

„Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.

Prawidłowo wykonany komin, z certyfikowanych materiałów, regularnie i właściwie konserwowany, będzie bezpiecznie służyć przez dziesięciolecia. Aby tak właśnie było, należy systematycznie, zgodnie z przepisami, czyścić przewody kominowe od palenisk opalanych paliwem stałym (węglem, drewnem) co 3 miesiące, gazem lub olejem co 6 miesięcy, a przewody wentylacyjne raz w roku. Prace te powinien wykonywać wykwalifikowany kominiarz. Kontrola przewodów kominowych to kolejny, niezwykle istotny element bezpiecznego użytkowania kominów. Powinna zostać przeprowadzona co najmniej raz w roku przez mistrza kominiarskiego.

Dla zdrowia mieszkańców i ich dobrego samopoczucia potrzebne jest czyste powietrze i sprawne kominy. A taki stan osiągniemy poprzez terminowe wykonywanie powyższych usług kominiarskich".

O szczegółach akcji, danych kontaktowych czy zagrożeniach płynących z niedrożnych przewodów kominowych przeczytamy na stronie Krajowej Izby Kominiarzy.