XIV Jarmark Sztuki Ludowej „PRUCHNICKIE SOCHACZKI”
poniedziałek, 22 sierpnia 2016 10:40

W niedzielę 21 sierpnia pruchnicki rynek zamienił się w ludowy jarmark – XIV już Jarmark Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki”, na którym można było podziwiać przeróżne talenty, umiejętności i efekty pracy rzemieślniczej oraz artystycznej. Jest to cykliczna impreza, którą corocznie licznie odwiedzają mieszkańcy i turyści z różnych stron Polski.

Jarmark Sztuki Ludowej to cenna inicjatywa, której celem jest zachowanie ginących dziedzin rzemiosła, między innymi takich jak wikliniarstwo, kowalstwo, bednarstwo, rymarstwo czy garncarstwo. W czasie spotkania prezentowana jest  twórczość ludowa oraz promowane regionalne produkty kulinarne i rękodzielnicze.

Tegoroczny Jarmark otworzył Robert Grządziel - Sekretarz Gminy Pruchnik, który powitał wszystkich wystawców, artystów, twórców ludowych prezentujących swoje dzieła, zwiedzających oraz zaproszonych gości.

Współczesne „Sochaczki” przywołują klimat czasów minionych, to festiwal sztuki ludowej gdzie we wspaniałej kolorystyce i ludowym wzornictwie twórcy ludowi i rzemieślnicy prezentują, sprzedają oraz wykonują swoje wyroby. Dodatkową atrakcją jest możliwość obserwacji jak powstają te przedmioty oraz uczestniczenie w ich wykonaniu, to wszystko w niepowtarzalnym klimacie zabytkowego Rynku w Pruchniku.

„Pruchnickie Sochaczki” to nie tylko sam jarmark, ponieważ w programie znalazły się liczne konkursy i atrakcje dla publiczności, pokaz dawnych tańców i zabaw plebejskich, koncerty kapeli ludowych „GRODZISZCZOKI” oraz „BACHÓRZANIE”. Na targowisku Mój Rynek można było spróbować swoich sił w rodzinnej Zumbie. Organizatorzy zapewnili również atrakcje dla najmłodszych – kącik zabaw, malowanie twarzy, zjeżdżalnie i place zabaw. Jako gwiazda wieczoru wystąpił zespołu „Bavi Vas".

Organizatorami imprezy było Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku oraz Urząd Miejski w Pruchniku, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej.

Więcej informacji oraz zdjęć na stronie Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku – kliknij tutaj.

Zapraszamy do obejrzenia wideo relacji z tego wydarzenia.

Wejscia: 2033