strona domowa
strona domowa
Święto Narodowe i Strażacki Capstrzyk – 3 Maja w Pruchniku
piątek, 04 maja 2018 06:12

Msza Święta w intencji ojczyzny oraz strażaków, uroczyste przemarsze ulicami Pruchnika, pamięć o zasłużonych dla Naszej Ojczyzny, licznie zgromadzeni mieszkańcy na pruchnickim rynku i uroczystości  zakończone wielkim polonezem – tak można podsumować wczorajsze obchody trzeciomajowe w Pruchniku.

Z okazji Święta Narodowego, czyli 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w Pruchniku odbyły się uroczystości połączone z gminnymi obchodami Dnia Strażaka. Msza Św. w kościele parafialnym w Pruchniku sprawowana przez Ks. dziekana Piotra Kandefera rozpoczęła obchody. Po niej w uroczysty orszak złożony ze Strażackiej Orkiestry Dętej w Pruchniku, pocztów sztandarowych z Jednostek OSP jak i szkół z terenu gminy, strażaków ochotników, przedstawicieli władz samorządowych zarówno gminnych jak i powiatowych, przedstawicieli służb oraz mieszkańców, przeszedł pod Pomnikiem Grunwald w Pruchniku, gdzie złożono okolicznościowe wiązanki i znicze. W tym dniu uczczono również pamięć zmarłych strażaków z terenu gminy składając wiązankę pod pamiątkową tablicą znajdująca się na budynku kaplicy na cmentarzu komunalnym w Pruchniku.

Oficjalne uroczystości odbyły się na pruchnickim rynku. Uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka rozpoczął się od meldunku złożonego przez dowódcę uroczystości druha Krzysztofa Zaleskiego – Wiceprezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Pruchniku Wacławowi Szkole - Burmistrzowi Pruchnika. Przy dźwiękach Hymnu Państwowego w wykonaniu Orkiestry Dętej z Pruchnika wciągnięto Flagę Państwową na maszt. Wystąpienia okolicznościowe przygotowali zarówno Burmistrz Wacław Szkoła, jak i bryg. Zygmunt Jasiłek występując zarówno jako Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Jarosławiu jak i Komendant Gminny Związku OSP RP w Pruchniku.

Po zakończeniu uroczystego apelu wręczono jeszcze nagrody w konkursie plastycznym pt.:„Barwy Niepodległości” organizowanym przez CKSiT w Pruchniku, a następnie odbył się taniec z flagami przygotowany przez CKSiT w Pruchniku.

W związku z przypadającą na ten rok setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę zwieńczeniem uroczystości był Polonez – jako reprezentacyjny polski taniec narodowy. Organizatorzy zaplanowali ustanowienie rekordu par tańczących ten taniec i co prawda został on ustanowiony na poziomie 79 par, jednak jak zapowiedział Krzysztof Łuc – Dyrektor CKSiT w Pruchniku jest on z pewnością do pobicia.

Dopisała zarówno pogoda jak i sami mieszkańcy, dlatego serdecznie dziękujemy za wspólny udział i zapraszamy na kolejne wydarzenia.

 

 

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku

 


 

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Pruchnik do wspólnego udziału w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja połączonego z gminnymi obchodami Dnia Strażaka. 3 Maja 2018 r. rozpoczęcie o godz. 14:00 Mszą Św. w kościele parafialnym w Pruchniku. Szczegóły na plakacie:

 

  Wejscia: 1677