strona domowa
strona domowa
Dożynki Gminne - Pruchnik 2018
czwartek, 09 sierpnia 2018 05:18

Po czasie siewu, ciężkiej pracy na roli i długo wyczekiwanych zbiorach przyszedł czas radości, dziękczynienia za urodzaj i zebrane plony. Tegoroczne dożynki w Gminie Pruchnik odbyły się w niedzielę 19 sierpnia w Pruchniku Górnym i połączone były z odpustem parafialnym.

Lokalni organizatorzy, przedstawiciele Osiedla Pruchnik Górny, zadbali zarówno o wystrój Osiedla,  placu przy remizie, gdzie odbywały się dożynki, jak i o to aby każdego ugościć i poczęstować przygotowanymi przez mieszkańców produktami. W tym względzie świetnie zorganizowały się również pozostałe sołectwa, przygotowując bogate w lokalne produkty stoły wiejskie. Każde z Sołectw przygotowało także piękne wieńce dożynkowe z tegorocznych zbóż, traw i owoców pracy rolników, nawiązując także do przypadającej na ten rok 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Starostami dożynek byli Monika Szczepanik z Rzeplina oraz Grzegorz Szkoła z Pruchnika Górnego, którzy przekazali chleb dożynkowy gospodarzowi gminy Wacławowi Szkole Burmistrzowi Pruchnika oraz Władysławowi Flak Przewodniczącemu Rady Miejskiej, składając życzenia, aby dzielić go mądrze, tak aby nikomu go nie zabrakło.
Burmistrz Wacław Szkoła wyraził szacunek i uznanie dla ciężkiej pracy rolników. Podziękował starostom dożynek za objęcie tej funkcji, lokalnym gospodarzom za przygotowanie uroczystości sołectwom za przygotowane piękne wieńce oraz stoły wiejskie oraz wszystkim mieszkańcom za przybycie i wspólne radosne świętowanie.

Oprócz pyszności przygotowanych przez sołectwa, każdy mógł spróbować grochówki z kotła oraz produktów wiejskich, przygotowanych przez lokalnych organizatorów, mieszkańców Pruchnika Górnego.

Po poczęstowaniu chlebem oraz prezentacji wieńców z każdej miejscowości, Sołectwa zostały wyróżnione otrzymując, w podziękowaniu za trud przygotowań do dożynek, specjalne podgrzewacze do potraw, które z pewnością przydadzą się w przyszłych tego typu wydarzeniach.

Oprócz degustacji potraw, oglądania pięknych wieńców dożynkowych, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na scenie trwały występy artystyczne - uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Pruchniku, grup artystycznych przygotowanych przez Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku, Strażackiej  Orkiestry Dętej z Pruchnika, Seniorów z Dziennego Domu Senior – Wigor z Pruchnika. Przy placu zabaw, na dmuchańcach i zabawach swoje miejsce mogli znaleźć najmłodsi mieszkańcy. Można było podziwiać piękne prace wykonane przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Pruchniku czy Dziennego Domu Senior Wigor w Pruchniku, a także otrzymać ciekawe gadżety na stoisku promocyjnym Gminy Pruchnik. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna, którą prowadził zespół IRYS.

Chociaż tegoroczne dożynki przeszły już do historii, to okazji do wspólnego spotkania i świętowania będzie w tym roku jeszcze co najmniej kilka. Dziękujemy wszystkim Państwu za obecność i wspólne przezywanie święta plonów oraz zapraszamy do udziału w przyszłych wydarzeniach na terenie gminy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć - galeria dostępna po kliknięciu

 

 


 

Wacław Szkoła - Burmistrz Pruchnika oraz Zbigniew Nowak - Przewodniczący Rady Osiedla Pruchnik Górny serdecznie zapraszają na dożynki gminne 2018, które odbędą się w Pruchniku górnym. Szczegóły na plakacie:

 

 

  Wejscia: 2368