strona domowa
strona domowa
Dni Patrona Miasta i Gminy Pruchnik bł. Ks. Bronisława Markiewicza
wtorek, 25 września 2018 00:00

Tegoroczne obchody Dni Patrona Miasta i Gminy Pruchnik, ze względu na przypadającą 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, miały szczególny charakter.

Podobnie jak w latach poprzednich obchody rozpoczęły się już w piątek od rejestracji uczestników pielgrzymki, następnie Msza Św. rozpoczynająca uroczystości oraz przejście pod pomnik, upamiętniający miejsce urodzin Patrona, znajdujący się przy ul. Cichej w Pruchniku.

Sobota to dzień dziękczynienia za dar bł. ks. Bronisława. VII Pielgrzymka dziękczynna z Pruchnika do Przemyśla odbyła się pod hasłem „Kochać ojczyznę to za mało, trzeba jeszcze dla niej pracować”. To słowa patrona miasta i gminy, które uświadamiają nam, że tylko wspólna praca na rzecz naszej Ojczyzny, czy to gminy czy Polski może dawać prawdziwe owoce w postaci mądrego i odpowiedzialnego społeczeństwa.

To co wyróżniało tegoroczne obchody to niedziela, ostatni, a zarazem najbardziej uroczysty dzień obchodów. Wszyscy spotkali się na Mszy Św. w kościele parafialnym w Pruchniku, aby dziękować za dar tak wspaniałego patrona i prosić równocześnie o potrzebne łaski w ciągłej pracy na rzecz naszej Ojczyzny.
W uroczystej Mszy Św. uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, zarówno gminnych jak i powiatowych, przedstawiciele służb, m.in. Policji, Ochotniczych Straży Pożarnych, Honorowej Straży Bożego Grobu, bractwa, przedstawiciele szkół i gminnych jednostek organizacyjnych – OPS, ŚDS, Dziennego Domu Senior Wigor oraz bardzo licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Po wspólnej modlitwie, barwny korowód przeszedł ulicami Pruchnika pod pomnik bł. Ks. Bronisława, a po złożeniu kwiatów oraz modlitwie rozpoczęto uroczystości na rynku.  
Tutaj gospodarz gminy Wacław Szkoła Burmistrz Pruchnika powitał wszystkich zgromadzonych, podziękował za przybycie, a także przybliżył postać oraz ideologię jaką kierował się bł. ks. Bronisław.

Następnie odbyły się występy artystyczne w wykonaniu uczniów zarówno z niepublicznego przedszkola prowadzonego przez siostry Michalitki, jak i Szkół Podstawowych z Pruchnika (SP Nr 1 i SP Nr 2). W trakcie występów Pan Burmistrz wspólnie ze swoim Zastępcą Agnieszką Wojdyła częstowali wszystkich słodkimi cukierkami, przy budynku Urzędu odbywały się darmowe warsztaty kulinarne przygotowane przez Środowiskowy Dom Samopomocy, Ośrodek Pomocy Społecznej, Dom Dziennego Pobytu Senior Wigor z Pruchnika oraz Urząd Miejski w Pruchniku. Dla uczestników przygotowane zostały przepyszne przekąski, dzieci mogły spróbować gofrów, naleśników, ciastek i cukierków, a także miło spędzić czas na malowaniu twarzy czy animacjach przygotowanych przez ŚDS w Pruchniku. Na stoisku promocyjnym znajdowały się świecące balony, a tuż obok strażacy z OSP Pruchnik I częstowali pyszną grochówkę.

Uczestnicy potwierdzali również swój udział składając podpisy na akcie, który w dniu 11 listopada wspólnie z malowaną przez uczestników flagą oraz przedmiotami życia codziennego zostaną zakopane w kapsule czasu obok dębu podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W tym dniu pojawiło się wiele symboli nawiązujących do obchodów rocznicowych odzyskania niepodległości. Delegacje Szkół Podstawowych z Pruchnika przygotowały specjalne okolicznościowe chusty dla uczniów, dzieci złożyły pod pomnikiem bł. Ks. Bronisława Markiewicza 100 róż - 50 białych i 50 czerwonych, w zamian za co na zakończenie uroczystości otrzymały 100 dębów do posadzenia przy swoich domach. Dwa z nich zostały posadzone podczas uroczystości. Dąb Bronisław, na cześć patrona posadzono u sióstr Michalitek, których założycielem był ks. Bronisław oraz Kostko, na cześć założyciela Pruchnika, który został posadzony przy Gimnazjum Publicznym w Pruchniku, obok pomnika Ks. Bronisława.

Bardzo widowiskowym wydarzeniem był również Koncert Sanockiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej AVANTI, która przyciągnęła uwagę zgromadzonej publiczności.

Tegoroczne obchody z całą pewnością można zaliczyć do udanych. Dopisała zarówno pogoda jak i uczestnicy, tak więc można przyjąć, że słowa patrona odnośnie wspólnej pracy na rzecz ojczyzny znalazły w tym przypadku swoje odzwierciedlenie i mamy nadzieje, że będą inspiracją do dalszej wspólnej pracy.

FOTOGALERIA SOBOTA

WIDEORELACJA

 

 

 

 

 


Burmistrz Pruchnika serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Gminy Pruchnik, w najbliższą niedzielę 16 września br., do wspólnego udziału w tegorocznych obchodach Dni Patrona Miasta i Gminy Pruchnik - bł. Ks. Bronisława Markiewicza.

Jest to bardzo ważne wydarzenie, dlatego chcielibyśmy, aby włączyła się w nie cała społeczność Gminy Pruchnik. Tegoroczne obchody są tym bardziej szczególne, ponieważ jest to rok jubileuszowy setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Udział w tych uroczystościach jest niezwykle ważny. Pragniemy wspólnie zamanifestować przywiązanie do ojczyzny oraz uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość.

Tradycyjnie, w piątek 14.09.2018 r. w kościele parafialnym w Pruchniku o godz. 17:30 odbędzie się Eucharystia na rozpoczęcie pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla, w sobotę pielgrzymka, a w niedziele uroczystości w Pruchniku. O godz. 15:00 zaplanowana jest Msza Św. dziękczynna za dar bł. Ks. B. Markiewicza w Kościele Parafialnym w Pruchniku, po niej złożenie kwiatów przed pomnikiem, a następnie uroczystości na pruchnickim rynku. Przewidziane jest sadzenie okolicznościowych dębów, występy artystyczne, atrakcje dla uczestników.

Serdecznie zapraszamy, aby aktywnie spędzić to niedzielne popołudnie, wspólnie manifestując przywiązanie oraz szacunek zarówno dla tak niezwykłego Patrona, jak i Naszej Ojczyzny.

 

  Wejscia: 1803