strona domowa
strona domowa
Gminne obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
poniedziałek, 12 listopada 2018 08:02

Obchody Święta narodowego i przypadająca w tym roku 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, na długo zostaną w pamięci uczestników gminnych obchodów w Pruchniku. Na obchody zainaugurowane już rok temu, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, złożyło się wiele elementów oraz symboli.

9 listopada

W piątek 9 listopada 2018 r. o godz. 11:11 przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Pruchniku został odśpiewany Hymn Państwowy w ramach ogólnopolskiej akcji bicia rekordu dla Niepodległej, a po nim odbył się występ okolicznościowy oraz zwiedzanie wystawy "Moje Korzenie 100 lat mojej Ojczyzny" w pracowni historii SP Nr 1 w Pruchniku.

FOTOGALERIA

WIDEO-RELACJA

 


10 listopada

W sobotę 10 listopada odbyła się Gra Miejska oraz III Bieg Niepodległości. Każdy z uczestników biegu, którego dystans wynosił 1918 m, otrzymał okolicznościowy medal. Wszyscy uczestnicy mieli okazję posilić się wojskową grochówką z kotła oraz ciepłą herbatą, wieczorem na Rynku zagościli ułani - Oddział Kawalerii Ochotniczej, prezentują pokaz jazdy konnej. Najwytrwalsi uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił w jeździe konnej po Pruchnickim Rynku.

FOTOGALERIA

WIDEO-RELACJA

 


11 listopada

Główne uroczystości to niedziela 11 listopada. Ten dzień wypełniony był wieloma wydarzeniami. W kościele parafialnym w Pruchniku odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji ojczyzny sprawowana przez ks. dziekana Piotra Kanderefa - proboszcza parafii. Na jej zakończenie wystąpiły połączone chóry - Chór Solamen z Jodłówki, Chór z Pruchnika Górnego oraz z Chór z Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pruchniku wykonując najbardziej znane pieśni patriotyczne. Zwieńczeniem koncertu było wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego.

Kolejny etap uroczystości to przemarsz ulicami Pruchnika. Korowód złożony z pocztów sztandarowych z Ochotniczych Straży Pożarnych, Honorowej Straży Bożego Grobu, szkół z terenu Gminy i bractwa, strażaków, przedstawicieli służb, władz samorządowych oraz licznie zgromadzonych mieszkańców przeszedł pod pomnik Grunwald, gdzie złożone zostały wiązanki oraz znicze. Następnie korowód przeszedł na Rynek, gdzie po oficjalnym rozpoczęciu, złożeniu meldunku i wciągnięciu flagi państwowej na maszt, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego w wykonaniu Strażackiej Orkiestry Dętej z Pruchnika, odsłonięta i poświęcona została pamiątkowa tablica upamiętniająca obchody rocznicowe. Na tablicy w szponach orła zawieszony został dzwon, który będzie rozpoczynał kolejne uroczystości o charakterze patriotycznym.

Po dokonaniu aktu poświecenia, Burmistrz Pruchnika Wacław Szkoła odczytał przygotowany "list do przyszłości", który został zamieszczony w kapsule czasu.

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się taniec flag przygotowany przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku, po nim koncert Orkiestry Dętej z Pruchnika, a także zakopanie kapsuły czasu,w której oprócz wspomnianego wyżej przekazu, znalazły się przedmioty oraz publikacje związane z Pruchnikiem. Kapsuła, zakopana na Rynku zostanie odkopana za 100 lat.

Na zakończenie wydarzeń w powietrze zostało wypuczonych 100 balonów - 50 białych i 50 czerwonych, ze specjalną dedykacją, o tym, że balony zostały wypuszczone w związku z obchodami oraz z prośbą o informację dokąd balon dotarł. Z pierwszych informacji wiemy, że jeden z nich poszybował do Tomaszowa Lubelskiego.

Całości wydarzeń dopełniła piękna, słoneczna pogoda oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy, dzięki czemu to niezwykłe wydarzenie zapamiętamy na długo.

Dziękujemy serdecznie wszystkim za aktywny udział oraz wspólne przeżycie tych niezwykłych wydarzeń.

FOTOGALERIA

WIDEO-RELACJA


12 listopada

W poniedziałek 12 listopada przy Szkole Podstawowej w Świebodnej odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej obchody rocznicowe. Oto relacja z tego wydarzenia:

 

 

 

 

 

 

 


 

ZAPROSZENIE NA OBCHODY

Corocznie dzień 11 listopada jest niezwykle ważny dla wszystkich Polaków. Przypadająca w tym dniu rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przypomina nam o tym, co przeszedł naród Polski w drodze do wolności i suwerenności, a także o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny.

 

Tegoroczne obchody będą szczególne, ponieważ będzie to setna rocznica. Już w ubiegłym roku zostały one zainaugurowane uroczystą sesją Rady Miejskiej oraz obchodami nawiązującymi do tego niezwykłego wydarzenia. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Gminy Pruchnik, aby w tym roku wspólnie manifestować przywiązanie do ojczyzny oraz uczcić pamięć wszystkich poległych. Zapraszamy na gminne obchody do Pruchnika.


  Wejscia: 1641