strona domowa
strona domowa
Uroczystość posadzenia "Dędu Pamięci" - Świebodna 25.09.2011
poniedziałek, 26 września 2011 20:06

 

W dniu 25 września 2011 roku w Świebodnej odbyła się uroczystość posadzenia „Dębu Pamięci” i odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Aspirantowi Policji Państwowej Leonowi Barszczakowi zamordowanemu strzałem w tył głowy przez NKWD w Twerze w 1940 r.

W uroczystościach uczestniczyła jedyna córka Aspiranta Policji Pani Genowefa Dragan z Rodziną. Żona Leona Barszczaka umarła nie wiedząc nic o losach męża, który przez wiele lat po zakończeniu wojny był poszukiwany przez Czerwony Krzyż a w latach pięćdziesiątych oficjalnie uznany za zmarłego. Dopiero wnuczka Aspiranta Policji znalazła na liście katyńskiej imię i nazwisko identycznie brzmiące jak jej dziadka. Dzięki Federacji Rodzin Katyńskich udało się ustalić, że Leon Barszczak  został zamordowany w Twerze przez NKWD a nie przez UPA jak myślała Rodzina przez kilkadziesiąt lat.

Uroczystości zorganizowane przez członków Stowarzyszenia Tradycja i Rozwój ze Świebodnej wraz ze Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Świebodnej wpisują się w ogólnokrajowy program „Katyń… ocalić od zapomnienia” Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Program, którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI.

Pierwszym punktem programu była Msza Św. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce. Mszę koncelebrował ks. Archiprezbiter Andrzej Surowiec – proboszcz Parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu. Orkiestra OSP z Pruchnika na czele z kapelmistrzem Zbigniewem Bratkowskim, zespół Equale, kompania reprezentacyjna 21 Brygady Strzelców Podhalańskich uświetniła koncelebrę. Po mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli w orszaku na miejsce odsłonięcia tablicy pamiątkowej i posadzenia dębu pamięci. Serdecznie powitano zaproszonych gości, wśród, których byli między innymi:

Jacek Kurski – Europoseł w Parlamencie Europejskim
Mieczysław Golba – Poseł na Sejm RP
Andrzej Ćwierz – Poseł na Sejm RP
Zofia Rutkowska – Prezes koła w Przemyślu Federacji Rodzin Katyńskich
Leszek Szczybyło – Przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego
Henryk Szczepanik – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego
Józef Szkoła – Wicestarosta Jarosławski
Marian Romanik – Radny Powiatu Jarosławskiego
Janusz Dymek – Komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu
Władysław Flak – Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku
Krystyna Potyrała – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Pruchniku
Mariusz Trojak - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku
Wacław Szkoła – Burmistrz Pruchnika
Aleksandra Wdowik – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Pruchnickiej
Agnieszka Sosna – Redaktor Naczelny Gazety Jarosławskiej

Poświęcenia tablicy dokonał ks. Archiprezbiter Andrzej Surowiec. Następnie zasadzono dąb – żywy pomnik upamiętniający osobę aspiranta policji Leona Barszczaka. Każdy posadzony Dąb Pamięci upamiętnia jedno nazwisko, czyli konkretną osobę, która została zamordowana na rozkaz Stalina w Katyniu, Miednoje, Twerze lub Charkowie przez NKWD. Mordu dokonano na 21 857 polskich obywatelach – jeńcach wojennych: oficerach Wojska Polskiego, oficerach i podoficerach KOP, Policji Państwowej, Straży Granicznej i Więziennej osadzonych w specjalnych obozach jenieckich NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Na cześć zamordowanego Leona Barszczaka i ku pamięci wszystkich ofiar katyńskich kompania reprezentacyjna 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oddała trzy salwy. Na koniec zabrał głos europseł Jacek Kurski. Po wystąpieniu europosła orszak przeszedł pod remizę OSP w Świebodnej gdzie nastąpiła artystyczna część programu w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej ze Świebodnej oraz zespołu Equale z Pruchnika. Na koniec uroczystości głos zabrali:

Wacław Szkoła – Burmistrz Pruchnika
Mieczysław Golba – Poseł na Sejm RP
Andrzej Ćwierz – Poseł na Sejm RP
Janusz Dymek – Komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu
Zofia Rutkowska – Prezes koła w Przemyślu Federacji Rodzin Katyńskich
Henryk Szczepanik – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego odczytał list Mieczysława Kasprzaka – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Wszyscy zabierający głos goście podkreślali w swoich wystąpieniach, jak ważna jest pamięć i prawda o zbrodniach dokonanych na naszych rodakach  w Katyniu, Miednoje, Twerze, Charkowie i innych miejscach. Pamięć ta stanowi o naszej tożsamości narodowej. Słowa Jana Pawła II najlepiej oddają to o czym mówili w swoich wystąpieniach: Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która jednocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie.

 

  Wejscia: 2997