strona domowa
strona domowa
Obchody Dnia Papieskiego – Pruchnik 23.10.2011
poniedziałek, 24 października 2011 06:36


W dniu 23 października 2011 roku  w Pruchniku odbyły się uroczyste obchody Dnia Papieskiego, poświęconego Pamięci Naszego Wielkiego Rodaka Błogosławionego Ojca Świętego  Jana Pawła II. Organizatorem obchodów w Polsce jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia we współpracy z innymi organizacjami społecznymi.

 

Tegorocznym hasłem XI Dnia Papieskiego jest – „Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy”.  Prymat modlitwy ujawniał się we wszystkich okolicznościach życia Papieża Polaka. Niejednokrotnie widzieliśmy obraz modlącego się przed obrazem Matki Najświętszej Ojca Świętego, kiedy w tym samym czasie czekały na niego rzesze wiernych i światowe media.

Uroczyste obchody Dnia Papieskiego w Pruchniku rozpoczęły się przemarszem spod budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pruchniku Orkiestry Dętej OSP Pruchnik, pocztów sztandarowych OSP, Gimnazjum Publicznego im. Ks. Bronisława Markiewicza, Szkoły Podstawowej Nr.1 im. Komisji Edukacji Narodowej, przedstawicieli jednostek OSP z terenu gminy Pruchnik oraz Honorowa Straż Bożego Grobu, które też zapewniły uroczystą oprawę Mszy Św.

Kuluminacyjnym punktem obchodów była uroczysta Msza Św. w kościele Parafialnym pw. Św Mikołaja bpa w Pruchniku, której przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz tutejszej parafii -  ks. dziekan Kazimierz Trelka. W homilii ksiądz dziekan nazwał Jana Pawła II człowiekiem eucharystii, podkreślił ścisły związek Błogosławionego z Chrystusem Eucharystycznym. Z pewnością to życie Eucharystią pomogło przetrwać Ojcu Świętemu najtrudniejsze chwile związane z chorobą w trakcie trwania pontyfikatu.

Uroczystą oprawę Mszy Św. zapewniły Orkiestra Dęta OSP Pruchnik pod dyrekcją Zbigniewa Bratkowskiego, chór parafialny, poczty sztandarowe, przedstawiciele jednostek OSP, Honorowa Straż Bożego Grobu.

Po Mszy Św. uroczystości przeniosły się pod pomnik Jana Pawła II znajdujący się przed kościołem parafialnym, gdzie odmówiono litanię do błogosławionego Jana Pawła II i modlitwy o rychłą kanonizację. Orkiestra Dęta OSP Pruchnik wykonała kilka pieśni, min. „Barka”, „Abba Ojcze” tak bliskich sercu Papieża Polaka.

Celem tegorocznego XI Dnia Papieskiego jest rozbudzenie ducha modlitwy. Od maja tego roku możemy modlić się do Pana Boga za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II.

 

 

  Wejscia: 2366