strona domowa
strona domowa
Narodowe Święto Niepodległości – Pruchnik 11.11.2011
sobota, 12 listopada 2011 19:44

 

Narodowe Święto Niepodległości – najważniejsze polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Pruchniku rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym pw. Św. Mikołaja bpa, której przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz tutejszej parafii -  ks. dziekan Kazimierz Trelka.

W homilii ksiądz dziekan cytując słowa Józefa Piłsudzkiego „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”, przypomniał że tego dnia w szczególny sposób powinniśmy wyrazić wdzięczność, tym którzy nie tylko żyli i pracowali dla naszej ojczyzny, ale oddali za nią to co najcenniejsze – swoje życie. Święto Niepodległości uświadamia nam wielką ofiarę krwi wylaną przez Polaków dla odzyskania wolnej, niepodległej ojczyzny.

Wspominamy wszystkich tych którzy polegli w walce o wolność. Ksiądz dziekan podkreślił także jak ważna jest miłość do ojczyzny, która jest nie tylko pamięcią i szacunkiem dla przeszłości, ale także odpowiedzialnością za jej obecny i przyszły kształt. Uroczystą oprawę Mszy Św. zapewniły Orkiestra Dęta OSP Pruchnik, poczty sztandarowe, przedstawiciele jednostek OSP z terenu gminy Pruchnik.

Po Mszy Św. odbył się przemarsz ulicami Pruchnika pod pomnik „Grunwald”, gdzie Burmistrz Pruchnika Wacław Szkoła, Zastępca Burmistrza Stanisław Kłopot i Sekretarz Robert Grządziel, oraz przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu naszej gminy złożyli kwiaty w hołdzie poległym za naszą ojczyznę.

Ostatnim punktem programu był występ artystyczny na Rynku w Pruchniku, przygotowany przez młodzież z Gminnego Centrum Kultury w Pruchniku, oraz zespół wokalny „EQUALE” nawiązujący swą głęboką treścią i symboliką do wydarzeń sprzed 93 lat.

W uroczystościach wzięli udział v-ce Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku Pani Krystyna Potyrała i Pan Mariusz Trojak.

Na zakończenie Burmistrz Miasta Pruchnika Wacław Szkoła, podziękował wszystkim którzy uczestniczyli w obchodach tego święta, a w szczególności tym którzy zapewnili uroczystą oprawę, Orkiestrze Dętej OSP Pruchnik, pocztom sztandarowym, przedstawicielom jednostek OSP, młodzieży z Centrum Kultury w Pruchniku, oraz wszystkim tym którzy swoją obecnością uczcili pamięć poległych za naszą ojczyznę.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy jej uczestnicy mogli się raczyć wspaniałą grochówką podawaną wprost z kuchni polowej.

  Wejscia: 2605