Zmodernizowany Star 266 wraca do służby w OSP Pruchnik 3
czwartek, 03 lutego 2022 10:00

Ochotnicza Straż Pożarna w Pruchniku Nr 3 odebrała w dniu wczorajszym (02.02.2022 r.) samochód pożarniczy Star 266 po przeprowadzonym kapitalnym remoncie. Samochód został gruntownie zmodernizowany i … robi wrażenie.

Pierwotnie zaplanowany zakres remontu został zakończony jeszcze w grudniu ubiegłego roku, jednak dzięki otrzymaniu dodatkowych środków zlecono wykonanie dodatkowych prac.

Zakres prac obejmował kapitalny remont dostarczonego samochodu poprzez przegląd i remont wszystkich podzespołów, a także montaż nowych elementów:

• montaż silnika MAN o mocy 220 KM po naprawie głównej, wraz z układem chłodzenia,
  • montaż sprzęgła MAN i skrzyni biegów MAN L2000
  • montaż układu kierowniczego i instalacji elektrycznej MAN,
  • montaż kabiny 6-osobowej MAN L200 po naprawie głównej,
  • montaż nowej przystawki hydraulicznej oraz multiplikatora do napędu autopompy,
  • naprawa – skrzyni rozdzielczej, wałów napędowych, mostów napędowych, układu hamulcowego, układu wydechowego, itp.,
  • modernizacja m.in. ramy podwozia, kół, instalacji pneumatycznej,
  • malowanie i konserwacja całości.

Samochód zyskał również nowe wyposażenie, m.in.:

• zwijadło elektryczne z prądownicą,
  • uchwyty na aparaty powietrzne,
  • falę ledową ostrzegawczą,
  • przetwornicę 24/220
  • narzędzie ratownicze Hooligan.

Ogólny koszt modernizacji i doposażenia samochodu wyniósł 283 500,00 zł, na co złożyły się następujące środki – Gmina Pruchnik przekazała 158 542,00 zł, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej - 100 000 zł, Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach środków z Funduszu Sprawiedliwości  - 23 958,00 zł oraz Nadleśnictwo Kańczuga 1 000 zł.

Jednostka OSP w Pruchniku Nr III składa, w tym miejscu, podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym w proces pozyskania środków oraz przeprowadzenia modernizacji. Główne podziękowania kierują do Pana posła Tadeusza Chrzana, za wsparcie działań mających na celu pozyskanie środków z KG PSP, samorządu Gminy Pruchnik, w tym Rady Miejskiej Pruchniku za udzielone wsparcie i jednomyślność przy podejmowaniu uchwały o przyznaniu środków, Panu Wacławowi Szkole – Burmistrzowi Pruchnika oraz pracownikom Urzędu Miejskiego w Pruchniku za pomoc w sporządzeniu wniosków, udzieloną dotację, przeprowadzenie procedury przetargowej i pomoc w rozliczeniu zadania, Panu Mariuszowi Trojakowi – Wicestaroście Jarosławskiemu za wsparcie w pozyskaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości oraz Panu Tomaszowi Smędra Nadleśniczemu Nadleśnictwa Kańczuga za wsparcie finansowe. Podziękowania należą się również Panu Dominikowi Pater właścicielowi firmy PPHU STAR-SAN-DUO za dobrą współpracę i przeprowadzenie kompleksowej modernizacji.

Z uwagi na trudny teren Gminy Pruchnik, tego typu samochody, posiadające terenowe zawieszenie i m.in.  trzy osie,  umożliwiają dojazd w najtrudniejsze miejsca.  Obecnie samochód Star z OSP Pruchnik 3 zyskał tzw. ”drugie”, a nawet „trzecie życie”, ponieważ jest to jego druga modernizacja i mamy nadzieję że będzie jeszcze długo i dobrze służył strażakom z OSP w Pruchniku Nr 3 oraz całej społeczności Gminy Pruchnik.