Dzień Samorządu Terytorialnego
poniedziałek, 30 maja 2022 06:37

W czwartek 26.05.2022 r. odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Samorządu Terytorialnego. Uroczystość była okazją do wręczenia wyróżnień i podziękowania osobom zasłużonym w działalności społecznej i samorządowej. Podczas konferencji wyróżniona została Gmina Pruchnik i jej gospodarz burmistrz Wacław Szkoła.

Rzeszowskie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Farnym w Rzeszowie pod przewodnictwem ks. bp. Jana Wątroby, Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej. Następnie kolumna paradna podkarpackich samorządowców przeszła ulicami Rzeszowa, aby wziąć udział w konferencji okolicznościowej w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Obchody zostały zorganizowane przez marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla i Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych.

Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony jest corocznie 27 maja, w rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów, które odbyły się do organów gmin w 1990 r. Uroczystość rozpoczął koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Wandy Kossakowej w Sanoku, która w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia.

Podczas konferencji wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wraz z pełnomocnikiem ds. rodzin Rafałem Czuprykiem wręczyła nagrodę specjalną „Podkarpacki samorządowiec bliski Rodzinie – Amicus Familiae”. Laureatem szóstej edycji konkursu został wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko.

Spotkanie było także okazją do wręczenia nagród i nominacji w ramach Konkursu Podkarpacka Nagroda Samorządowa. W tegorocznej edycji wzięło udział 64 jednostki samorządu terytorialnego. Kapituła wyłoniła zwycięzców w trzech głównych kategoriach: najlepszy wójt, burmistrz i starosta. Do tytułu Najlepszego Burmistrza, obok burmistrzów Mielca, Kolbuszowej, Niska i Stalowej Woli został nominowany Wacław Szkoła Burmistrz Pruchnika. W gronie laureatów znaleźli się: wójt gminy Kuryłówka Agnieszka Wyszyńska, burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba oraz starosta powiatu bieszczadzkiego Marek Andruch.

Kapituła Konkursu przyznała również nagrody specjalne w następujących kategoriach: gmina przyjazna przedsiębiorcom, dobre miejsce zamieszkania, ekologiczna gmina, inwestycja roku, rewitalizacja roku, samorząd przyjazny energii, sport, turystyka, rekreacja, dziedzictwo kulturowe, samorząd przyjazny rodzinie, opieka wczesnorozwojowa i senioralna, jednostki samorządu terytorialnego w sieci Internet. Oprócz nominacji głównej, Gmina Pruchnik została także wyróżniona poprzez nominację w kategorii inwestycja roku za Inwestycję w infrastrukturę gminną - rozbudowę Stacji Uzdatniania Wody w Hawłowicach oraz budowę i zagospodarowanie Groty Solnej w Pruchniku.

Ważnym punktem było wręczenie Nagrody dla Społeczności Lokalnej Miasta Przemyśla „W uznaniu za wyjątkowe zaangażowanie w niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy”. W imieniu społeczności Przemyśla nagrodę odebrał prezydent miasta Wojciech Bakun.

Wyróżnienie honorowe trafiło również do „Sołtysa Roku”, którym został Tadeusz Stefanik – sołtys Przybyszówki, który posiada pięćdziesięcioletni staż pracy w służbie na rzecz gminy i lokalnej społeczności.

fot. Tadeusz Poźniak