Plan Ogólny Gminy Pruchnik - informacje ogólne |
Czym jest Plan Ogólny Gminy?
Reforma planistyczna nałożyła na wszystkie gminy w kraju obowiązek sporządzenia planu ogólnego, najpóźniej do 31.12.2025 r. Dokument ten zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i będzie podstawą do wydawania decyzji o warunkach zabudowy.
Jakie są cele wprowadzenia planu ogólnego?
Głównymi celami wprowadzenia planu ogólnego gmin są:
- określenie kierunków rozwoju gminy. Zawarte w planie ustalenia urbanistyczne pozwolą na prowadzenie polityki rozwoju gminy w sposób zrównoważony i harmonijny;
- określenie stref planistycznych służących podniesieniu jakości życia mieszkańców. Przepisy będą określały gminne standardy urbanistyczne, tj. maksymalną intensywność zabudowy, wysokość budynków i udział powierzchni zabudowy oraz gminne standardy dostępności do infrastruktury społecznej - szkół, przystanków, aptek, posterunków policji, straży pożarnej itp.
- wyznaczenie profilów funkcjonalnych oraz wskaźników urbanistycznych dla poszczególnych stref, każda działka może należeć tylko do jednej z trzynastu przewidzianych w ustawie stref planistycznych:
- strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną – symbol literowy SW;
- strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną - SJ;
- strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową - SZ;
- strefa usługowa - SU;
- strefa handlu wielkopowierzchniowego - SH;
- strefa gospodarcza - SP;
- strefa produkcji rolniczej - SR;
- strefa infrastrukturalna -SI;
- strefa zieleni i rekreacji - SN;
- strefa cmentarzy - SC;
- strefa górnictwa - SG;
- strefa otwarta - SO;
- strefa komunikacyjna - SK;
- uszczegółowienie mapy. Plan ogólny będzie miał formę cyfrową, co pozwoli na powiększenie mapy.
Jaki są etapy wprowadzenia planu ogólnego?
Projekt planu ogólnego powstanie na drodze uzgodnień, przy współudziale wszystkich zainteresowanych. Na poszczególnych etapach prac nad tym dokumentem każdy będzie mógł złożyć swoje wnioski i uwagi.
Szczególny nacisk kładzie się na poszerzoną partycypację społeczną, która zakłada znaczący udział mieszkańców w szeroko zakrojonych, wieloetapowych konsultacjach społecznych.
- Podjęcie przez Radę Miejską w Pruchniku Uchwały Nr V/33/2024 z dnia 26 września 2024 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego gminy Pruchnik
- Zbieranie wniosków na odpowiednim formularzu.
- Projektowanie, opublikowanie projektu planu z uzasadnieniem i prognozą oddziaływania na środowisko.
- Wystąpienie do organów administracji publicznej (ściśle określonych w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) o wyrażenie opinii oraz uzgodnienie projektu planu ogólnego i wprowadzenie niezbędnych zmian do projektu planu.
- Szeroko zakrojone, wieloetapowe konsultacje społeczne.
- Zaktualizowanie planu po zakończeniu konsultacji społecznych.
- Uchwalenie planu ogólnego i udostępnienie go w wersji cyfrowej.
|