strona domowa
strona domowa
Sondaż na temat herbu Pruchnika.
sobota, 23 czerwca 2012 18:13

 

W związku z podjętą uchwałą Rady Miejskiej w Pruchniku z dnia 22.05.2012 r. w sprawie upoważnienia Burmistrza Pruchnika do rozpoczęcia procedury przywrócenia herbu Gminy Pruchnik, prosimy mieszkańców gminy o opinie, dotyczące kwestii ewentualnego przywrócenia funkcjonującego od lat siedemdziesiątych XX w. wizerunku herbu z zachowaniem krzyża kawalerskiego.

 

Od 2009 roku gmina Pruchnik posługuje się ustalonymi przez ówczesną Radę Gminy symbolami samorządowymi. Najwięcej kontrowersji wzbudza nowy wizerunek herbu, szczególnie kształt tarczy herbowej i brak krzyża kawalerskiego nad wrębami.

W przeszłości forma krzyża pojawia się na pieczęciach ławniczych z okresu XVII w. a sam krzyż kawalerski jako element pruchnickiego herbu zaistniał prawdopodobnie w związku z reformami administracji przeprowadzonymi w okresie po utracie praw miejskich i przynależnością Pruchnika do województwa rzeszowskiego, a później przemyskiego.

 

Wyniki sondy.

 

  Wejscia: 2970