strona domowa
strona domowa
X Jarmark Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki”
piątek, 24 sierpnia 2012 17:30

 

19 czerwca 2012 roku odbył się X jarmark Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki”. Jest to cykliczna impreza plenerowa, organizowana na przepięknym zabytkowym Rynku w Pruchniku. Jej głównym celem jest pokazanie i popularyzacja dorobku twórców ludowych z dziedzin objętych programem „Ginące zawody”, podtrzymanie tradycji kultury ludowej. Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Podkarpacia i co roku gromadzi tłumy miłośników tradycji i zwyczajów ludowych tego regionu.

 

Nazwa jarmarku wywodzi się od znanego w XVII w. w Pruchniku zwyczaju handlowania mięsem. „Sochaczki" były to wolne targi mięsne dla chłopów z okolicznych wsi. Cieszyły się one dużą popularnością. Zrodził się pomysł, aby reaktywować tę tradycję i zorganizować tego typu imprezę, którą w tym roku przeprowadzono po raz dziesiąty.

Organizatorami tej imprezy jest Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku, Urząd Miejski w Pruchniku, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej.

Współczesne „sochaczki” nawiązują do tamtych sprzed lat, to prawdziwy festiwal sztuki ludowej, w czasie których twórcy ludowi i rzemieślnicy prezentują, sprzedają, oraz wykonują swoje wyroby. Na tegorocznych „sochaczkach” można było zobaczyć, oprócz „ginących zawodów” takich jak wikliniarstwo, kowalstwo, bednarstwo czy garncarstwo, inne wytwory tradycyjnego rzemiosła,  m.in. drewniane zabawki, koronki, hafty, kwiaty z bibuły, miód i świece z pszczelego wosku, rzeźby, ozdobne flakony, szkatułki, obrazy malowane różnymi technikami i wiele innych dekoracyjnych i użytkowych przedmiotów. Dodatkową atrakcją jest możliwość zobaczenia jak powstają te przedmioty, oraz uczestniczenie w ich wykonaniu, to wszystko w niepowtarzalnym klimacie zabytkowego Rynku w Pruchniku.

„Pruchnickie Sochaczki” to nie tylko sam jarmark - organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje takie jak: tłoczenie monety okolicznościowej, degustacja potraw regionalnych, zjeżdżalnia, pokaz sztucznych ogni, koncert pruchnickiego zespołu „ACOUSTIC STANDARD”, oraz Gwiazdy Wieczoru – zespołu „BROOKLYN COVERBAND" wykonującego największe hity w dziejach muzyki rozrywkowej. Podczas Jarmarku odbywają się również spotkania Kabaretów Wiejskich i Małych Miasteczek – w tym roku główną nagrodę zdobył kabaret „Nielepkowiczanie” z Nielepkowic gmina Wiązownica.

   Wejscia: 2537