strona domowa
strona domowa
XIII Podkarpacki Rajd Pieszy Szkół im. Jana Pawła II
wtorek, 09 października 2012 20:26

 

Na  pruchnickim Rynku przed południem 2 października 2012 roku spotkali się uczestnicy XIII już Podkarpackiego Rajdu Pieszego Szkół im. Jana Pawła II.

Około 700 uczestników, wśród których byli m.in. uczniowie, wychowawcy, przewodnicy oraz mieszkańcy Pruchnika i nie tylko, przy dźwiękach muzyki kapeli góralskiej i podczas występów dzieci, wspominało postać wielkiego Polaka Jana Pawła II. Wspólnie śpiewano piosenki i pieśni lubiane przez papieża.


Po otwarciu rajdu przez Burmistrza Pruchnika, Pana Wacława Szkołę i programie artystycznym przygotowanym przez dzieci i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Świebodnej, uczestnicy udali się do tej miejscowości, aby stamtąd wyruszyć na 3 różne trasy dostosowane do możliwości fizycznych poszczególnych grup wiekowych. Na początku i na końcu każdej grupy szli przewodnicy: nauczyciele, pracownicy UM w Pruchniku, miejscowi globtroterzy i przewodnicy licencjonowani z Jarosławskiego Stowarzyszenia Przewodników i Pilotów Wycieczek.

Humory dopisywały bo temperatura była odpowiednia, a może także dlatego iż trasy w pewnym momencie pokropił niewielki deszcz. Marsz po pięknych terenach Ziemi Pruchnickiej umilał dźwięk gitary, śpiewy uczestników, a także w niektórych zalesionych miejscach śpiew ptaków.

W wędrówce towarzyszyła nam także modlitwa i opowiedziana historia Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce, gdyż był to jeden z jej celów. W Sanktuarium uczestników rajdu przyjął ks. Stanisław Fedak. Na polanie w Woli Rzeplińskiej rodzice z SP Świebodna przygotowali poczęstunek w postaci chleba i zupy biwakowej z kuchni polowej, a mieszkanka pobliskiego gospodarstwa częstowała ekologicznymi jabłkami ze swojego sadu.

Po leśnej wędrówce wszyscy uczestnicy rajdu spotkali się na placu szkolnym gdzie zapłonęło 15 ognisk przygotowanych przez strażaków z OSP Świebodna. Tutaj wszyscy zajadali się pysznymi kiełbaskami z dodatkamii gorącą herbatą podawaną przez rodziców. Dla przewodników i obsługi rajdu rodzice, pod kierunkiem szefowej Rady Rodziców, Pani Marii Stanik, przygotowali wiejski ekologiczny stół jadła, a przy dźwiękach popularnych melodii można było także poskakać na placu szkolnym. Pogoda i atmosfera rajdowa dopisała i jak wszyscy zgodnie twierdzili wrócą tutaj na kolejny rajd za rok, aby znów podziwiać piękno naszej pruchnickiej ziemi.

Tegoroczny XIII Podkarpacki Rajd Pieszy Szkół im. Jana Pawła II przygotowała Szkoła Podstawowa w Świebodnej, Stowarzyszenie Przewodników i Pilotów Wycieczek z Jarosławia, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej przy wydatnej pomocy Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku oraz Urzędu Miejskiego w Pruchniku.

 

 

  Wejscia: 2729