strona domowa
strona domowa
Obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Pruchniku
środa, 23 stycznia 2013 09:17

 

Dla upamiętnienia 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego, oraz oddania hołdu i czci bohaterom powstania, pochodzącym z Pruchnika, liczna delegacja młodzieży Gimnazjum Publicznego im. Bł. Ks. Bronisława Markiewicza w Pruchniku wraz z dyrekcją szkoły i nauczycielami, oraz przedstawicielami samorządu Gminy Pruchnik spotkała się na mogiłach powstańców styczniowych, aby złożyć wiązanki kwiatów i zapalić symboliczne znicze. Pan Wacław Szkoła - Burmistrz Pruchnika powitał wszystkich przybyłych i przedstawił krótką historię powstania oraz powstańców z Pruchnika.

 

Złożone kwiaty i zapalone znicze symbolizują pamięć, o tych którzy walczyli w nierównej walce za Ojczyznę i byli gotowi złożyć na jej ołtarzu ofiarę z własnego życia.

Na cmentarzu w Pruchniku są pochowani trzej powstańcy styczniowi. Są nimi: kapitan Antoni Gryziecki, porucznik Stanisław Gryziecki i Antoni Szturch.

Nie byli to jedyni Pruchniczanie walczący w tym powstaniu. Walczył w nim także Florian Gardziel, późniejszy dyrektor Szkoły Powszechnej. Nie znamy aktualnie miejsca jego spoczynku.

Mieszkańcy Pruchnika biorący udział w Powstaniu po jego upadku powrócili do Pruchnika i wraz z nimi nieznany z imienia Będziński. Stanowili oni elitę w zakresie działalności społecznej i pracy na rzecz wolnej Ojczyzny. Wystąpili oni do władz austriackich o wydanie pozwolenia na zorganizowanie straży pożarnej w Pruchniku. Takie pozwolenie otrzymali i w roku 1870 jednostka rozpoczęła działalność. Była to bardzo bogata działalność jak na owe czasy. Funkcjonująca straż pożarna wyzwalała wśród jej członków wiele energii i zaangażowania w sprawy społeczne. W niej było centrum życia społecznego i kulturalnego. W jednostce uczono się patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. W wybudowanym przez straż budynku remizy koncentrowało się całe życie społeczno - kulturalne Pruchnika i okolic.

Burmistrz Pruchnika
mgr inż. Wacław Szkoła

 

  Wejscia: 2064