strona domowa
strona domowa
Światowy Dzień Zdrowia 2013
środa, 20 marca 2013 17:30

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu informuje, że 7 kwietnia br. obchodzony będzie Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony w dniu 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) w 1948 roku. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie.

Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia 2013 jest nadciśnienie tętnicze, a hasłem Healthy Heart Beat -„Zdrowe bicie serca”.

Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia opracowane na podstawie raportu WHO, wskazującego problem nadciśnienia jako najistotniejszy czynnik powodujący udary mózgu i zawały serca, określają cel tegorocznej kampanii. Podniesienie świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i skutków nadciśnienia tętniczego to główny cel działania jednostek przystępujących do realizacji ogólnopolskiej kampanii.

Przestrzeganie zasad prawidłowego żywienia, abstynencja nikotynowa oraz aktywność fizyczna to najprostsze zasady, a jednocześnie najskuteczniejsze działania w trosce  o własne zdrowie,  prawidłowe ciśnienie i „zdrowe bicie serca”. Edukacja zdrowotna społeczeństwa ukierunkowana będzie głównie na 3 podstawowe w/w zasady.

W ramach kampanii Światowy Dzień Zdrowia na całym świecie zorganizowane zostaną imprezy towarzyszące. Państwowa Inspekcja Sanitarna wzorem lat ubiegłych również w roku bieżącym planuje czynnie włączyć się do realizacji zadań zmierzających do edukacji społeczeństwa w zakresie zapobiegania chorobie nadciśnieniowej.

Powodzenie przedsięwzięcia w znaczącym stopniu zależeć będzie od zainteresowania problemem i bezpośredniego włączenia się do jego realizacji możliwie jak największej liczby jednostek zarówno rządowych jak i pozarządowych, do czego serdecznie namawiam.

Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Jarosławiu współorganizuje przedsięwzięcia prozdrowotne, organizowane w związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia:

  1. 5 kwietnia br. o godz. 1000 XII Powiatowy Przegląd Piosenki Promującej Zdrowie  w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu
  2. IV „Marsz po zdrowie” pod honorowym patronatem Starosty Jarosławskiego.

Mając to na uwadze proszę Państwa o włączenie się do promocji hasła Światowego Dnia Zdrowia „Zdrowie bicie serca” poprzez promocje hasła, włączenie tematyki Światowego Dnia Zdrowia do podejmowanych działań, zamieszczenia informacji na stronie internetowej itp. W załączeniu informacja dot. Światowego Dnia Zdrowia 2013.

 

Światowy Dzień Zdrowia 2013 -> Pobierz

  Wejscia: 1848