XXI Bieg o Memoriał Bł. Ks. Bronisława Markiewicza PRUCHNIK 2013
wtorek, 30 kwietnia 2013 22:13

28 kwietnia 2013 roku na stadionie sportowym w Pruchniku odbył się XXI Bieg o Memoriał Bł. Ks. Bronisława  Markiewicza i chociaż aura nas nie rozpieszczała, to jednak uczestnicy i  publiczność dopisali. Bieg o memoriał Bł. Ks. Bronisława Markiewicza jest jedną z cyklicznych imprez odbywających się w naszej gminie, nieodzownie związana z sylwetką naszego rodaka Bł. Ks. Bronisława Markiewicza (1842-1912), który przeszedł do historii  jako szlachetny duszpasterz, propagator idei trzeźwości narodu, przywiązujący duże znaczenie do uprawiania sportów i ćwiczeń fizycznych.

Zawody rozpoczął  Pan Edward Brzuchacz nauczyciel Gimnazjum Publicznego w Pruchniku, który powitał wszystkich obecnych, oraz przedstawicieli organizatorów:

• Wacława Szkołę – Burmistrza Pruchnika,
  • Ks. Kazimierza Trelkę – Proboszcza Parafii Rzymsko-Katolickiej w Pruchniku
  • Magdalenę Długosz – Dyrektor Szkoły podstawowej nr 1 w Pruchniku
  • Adama Olejarza – Dyrektora Gimnazjum Publicznego w Pruchniku
  • Ks. Stanisława Słowińskiego – Proboszcza i Kustosza Sanktuarium Maryjnego w Tuligłowach

Jako pierwszy głos zabrał Ks. Słowiński, który mówiąc o Bł. Ks. Bronisławie nawiązał do tego że każdy człowiek potrzebuje autorytetów – wzorów do naśladowania. Takim wzorem do naśladowania dla Błogosławionego Ks. Bronisława Markiewicza był Bóg Jezus Chrystus, któremu poświęcił całe swój bieg przez życie, można je podsumować słowami Św. Pawła doskonale pasującymi do biegów memoriałowych „W dobrych zawodach wystąpiłem bieg ukończyłem wiary ustrzegłem….

Przez swoją postawę  stał się sam wzorem do naśladowania dla młodzieży, wychowawców, nauczycieli, rodziców i nas samych. Dziś uczy nas że życie jest takim biegiem.

Następnie głos zabrał Burmistrz Pruchnika – Pan Wacław Szkoła – który powitał zgromadzonych gości, uczestników i wszystkich obecnych. Przypomniał historię powstania tych biegów które odbywają się niezmiennie od 21 lat i popularyzują sylwetkę naszego rodaka.

Poniżej prezentujemy zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

• 200 m – bieg przedszkolaków (rocznik 2006 i młodsi) dziewczęta i chłopcy
  1. Katarzyna Kubas – Pruchnik
  2. Faustyna Kamińska – Pruchnik
  3. Karolina Kędzior – Pruchnik
  • bieg na 1500m chłopców(1997-1999):

1. Mateusz Kupiński – Pruchnik
    2. Kacper Stanik – Pruchnik
    3. Maciej Tomaszewski – Pawłosiów
  • 3000 m – bieg otwarty mężczyzn
  1. Dziewiński Damian – Sanok
  2. Dawid Domański - Hawłowice
  3. Jakub Kuźniar - Pruchnik

Za zajęcie miejsca od I – III uczestnicy otrzymali medale, nagrody rzeczowe oraz dyplomy, a od miejsca IV – X dyplomy okolicznościowe. Wśród startujących zostały rozlosowane także nagrody pocieszenia.