strona domowa
strona domowa
Dni Pruchnika - 2013
piątek, 14 czerwca 2013 08:19

 

W dniach 8 – 9 czerwca 2013 roku na stadionie sportowym w Pruchniku odbyły się już po raz trzeci uroczystości związane z obchodami dni miasta, imprezy zorganizowanej przez Urząd Miejski w Pruchniku oraz Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku.

Jest to cykliczna impreza organizowana od 2011 roku od czasu odzyskania przez Pruchnik praw miejskich. Pruchnik prawa miejskie uzyskał około roku 1370, będąc wówczas własnością prywatnych rodów szlacheckich. W późniejszych latach Pruchnik przeżywał czasy rozwoju i upadków. Ostatecznie po uruchomieniu kolei i zmianie szlaków handlowych stopniowo spadało znaczenie ekonomiczne Pruchnika co sprawiło że w roku 1935 utracił on prawa miejskie. Status miasta został Pruchnikowi przywrócony z dniem 1 stycznia 2011 roku rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 lipca 2010 roku. Aby upamiętnić ten fakt na początku czerwca obchodzimy święto miasta i gminy – Dni Pruchnika.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się tradycyjnym przekazaniem przez Pana Burmistrza Wacława Szkołę kluczy do „bram miasta” młodzieży, która na ten czas przejęła „władzę” nad miastem.

W sobotnie popołudnie towarzyszyło nam wiele występów artystycznych przygotowanych przez szkoły podstawowe oraz gimnazjum publiczne z terenu naszej gminy. Mogliśmy podziwiać naszą młodzież, jak i najmłodszych w przeróżnych programach muzyczno – tanecznych, sportowych oraz wokalnych. Na wyróżnienie zasługuje pokaz tańca Breakdance w wykonaniu grupy NOŁ NAME.

Jedną z największych atrakcji tegorocznych Dni Pruchnika była jedyna na Podkarpaciu wystawa ruchomych dinozaurów. Mogliśmy podziwiać modele tych największych zwierząt lądowych które żyły na ziemi. Największy w Polsce Park Ruchomych Dinozaurów PEPSI DINOZATORLAND powstał w maju 2009 roku w małopolskim miasteczku Zator, dający możliwość wypoczynku i relaksu w połączeniu z poglądowym zdobywaniem wiedzy z zakresu historii naturalnej, geologii i paleontologii. W ramach wystawy można było podziwiać wspaniałe ruchome modele w skali 1:1. Ogromne zainteresowanie wśród naszych najmłodszych uczestników miały warsztaty wykopaliskowe, na których można było samemu odkopać szkielet dinozaura. W połączeniu z wystawą odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu skierowanego do szkół podstawowych i gimnazjalnych w trzech kategoriach wiekowych pt. „Świat Dinozaurów”. Wykonane prace cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, a na autorów czekały wspaniałe nagrody które wręczyli na scenie Burmistrz Miasta Pruchnika Pan Wacław Szkoła oraz Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku Halina Wojdyło.

Na sobotniej scenie pojawili się także uczniowie Niepaństwowej Szkoły Muzycznej w Pruchniku, prezentując swoje umiejętności instrumentalne min. na gitarze, akordeonie, fortepianie, skrzypcach. Uczniów zaprezentowała Pani Jadwiga Okopska. Na zakończenie mogliśmy wysłuchać krótkiego występu Pana Krzysztofa Burego, który swoją grą na akordeonie zachwycił publiczność.

Gwiazdą sobotniego wieczoru była kapela „Pieczarki” – góralski zespół folkrockowy, prezentujący skoczną, bardzo rytmiczną muzykę.
Wieczór zakończyła zabawa taneczna, która trwała prawie do białego rana.

Dni Pruchnika - 2013 - Galeria 1 Dni Pruchnika - 2013 - Galeria 2

Drugi dzień Dni Pruchnika obfitował w jeszcze większe atrakcje. Rozpoczął się występem „Waldemar Wywrocki Dzieciom”. Następnie na scenie pojawiły się zespoły Power Play oraz Abba Family. Ten ostatni wykonując covery legendarnej grupy ABBA rozgrzał publiczność przygotowując ją na niewątpliwą gwiazdę wieczoru – zespół Masters.

Miłym akcentem był recital wokalny młodej pruchniczanki – Pauliny Fudali. Dziewiętnastoletnia mieszkanka Pruchnika wzięła udział w precastingu do słynnego programu Must Be The Music, który odbył się w Rzeszowie. Paulina jest uczennicą trzeciej klasy Zespołu Szkół Ekonomicznych i  Ogólnokształcących  im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu.

Całość zakończyła się dyskoteką pod gwiazdami.

Dni Pruchnika - 2013 - Galeria 3
Dni Pruchnika - 2013 - Galeria 4

Tegoroczne Dni Pruchnika odbyły się przy pięknej pogodzie i rodzinnej atmosferze, z mnóstwem atrakcji jak: wesołe miasteczko, kącik malucha, gdzie można było pograć w piłkę, pozjeżdżać na zjeżdżalni, kolejce elektrycznej, a dla odważniejszych skoki na ogromnej trampolinie, piłka wodna oraz diabelski młyn. Można było także wygrać wspaniałe nagrody, w konkursach dla publiczności z wiedzy ogólnej o naszym mieście.

Dziękujemy wszystkim obecnym, a w szczególności organizatorom i wszystkim osobom które pomogły zorganizować tą imprezę i czuwały nad jej przebiegiem.
Zapraszamy za rok.

 

  Wejscia: 4120