strona domowa
strona domowa
8 września 2013 – Dożynki Gminne
wtorek, 10 września 2013 21:28

 

W niedzielę 08 września 2013 mieszkańcy Gminy Pruchnik, kolejny już raz dziękowali za tegoroczne płody ziemi. Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się w Rozborzu Długim. Rozpoczęła je uroczysta Msza Św. w kościele Parafialnym pod wezwaniem Matki Boskiej Szkapleżnej w Rozborzu Okrągłym, którą odprawili ks. Kanonik Józef Misztal i ks. Prałat Kazimierz Wójcikowski. Podczas Mszy Świętej rolnicy w pierwszej kolejności podziękowali Panu Bogu za otrzymane w ciągu roku łaski i błogosławieństwa.

Następnie po Mszy Świętej barwny korowód dożynkowy na czele ze Starostami Dożynek – panią Marią Wojdyło – sołtysem sołectwa Jodłówka Parcelacja i panem Henrykiem Zabojem – sołtysem Rozborza Długiego, wieńczarkami z poszczególnych sołectw, zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami Gminy przemaszerowali przy dźwiękach orkiestry dętej z OSP nr 1 w Pruchniku na plac przy Domu Strażaka w Rozborzu Długim.

W tej gościnnej miejscowości, przy pięknie wyremontowanym obiekcie Burmistrz Pruchnika Pan Wacław Szkoła powitał zaproszonych gości, korowody dożynkowe i delegacje z poszczególnych miejscowości. Wyraził wdzięczność za pracę rolników i za ich trud włożony w tegoroczne żniwa. Serdecznie podziękował tym, którzy nie patrząc na pogodę oraz niejednokrotnie trudne warunki, pracują aby zapewnić chleb dla całego społeczeństwa. Jest to bardzo ważny dzień dla każdego rolnika i mieszkańca naszej gminy. To dzień radości po ciężkiej pracy, oraz satysfakcja z dobrze wykonanej pracy.

Następnie głos zabrał Henryk Szczepanik – wice przewodniczący rady powiatu jarosławskiego oraz dyrektor Zespołu Szkół w Rozborzu Długim który odczytał list Mieczysława Kasprzaka posła na Sejm RP skierowany do rolników. Za nieoceniony znój i pracę na roli wszystkim rolnikom podziękowania złożył przez Pana Mariusza Trojak poseł na Sejm RP Pan Mieczysław Golba.

W trakcie dożynek podziwialiśmy misternie wykonane przepiękne wieńce dożynkowe z miejscowości: Świebodna, Pruchnik Górny, Pruchnik Dolny, Rozbórz Długi, Rozbórz Okrągły, Rzeplin, Kramarzówka, Jodłówka Parcelacja, Jodłówka i Hawłowice. Pszenica, żyto, jęczmień, owies, kwiaty oraz inne płody ziemi, to materiał z którego powstały wieńce. Następnie na specjalnie przygotowanej scenie można było podziwiać programy artystyczne przygotowane przez młodzież i poszczególne sołectwa.

Organizatorzy dożynek zadbali o to aby miło i przyjemnie spędzić ten czas. Popołudnie i wieczór upłynęły na degustacji potraw regionalnych, zabawach występach i pokazach, oraz zabawie tanecznej.

 

Dożynki Gminne 2013 - Galeria 1
Dożynki Gminne 2013 - Galeria 2

 

  Wejscia: 2911