strona domowa
strona domowa
XIV Podkarpacki Rajd Pieszy Szkół im. Jana Pawła II
piątek, 04 października 2013 16:45

Już po raz czternasty pruchnicki rynek gościł Podkarpacki Rajd Pieszy Szkół im. Jana Pawła II. Ponad 600 uczestników - uczniów, wychowawców, przewodników przy dźwiękach góralskiej kapeli wspominało postać wielkiego Polaka Jana Pawła II.

Rajd otworzył Burmistrz Pruchnika Wacław Szkoła, który wyraził zadowolenie że może już po raz kolejny gościć przybyłych na ten rajd uczestników. Życzył wszystkim miłej i dobrej zabawy podczas poznawania Ziemi Pruchnickiej i wyniesienia jak najlepszych wrażeń, a następnie Pan Eugeniusz Mikłasz – Dyrektor SP w Świebodnej powitał wszystkich uczestników.

Program artystyczny zaprezentowały dzieci wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Świebodnej. Po spotkaniu na rynku uczestnicy udali się do Świebodnej, aby stamtąd wyruszyć na 3 różne trasy, dostosowane do możliwości fizycznych poszczególnych grup wiekowych.

Każdą grupę prowadzili przewodnicy: nauczyciele, pracownicy UM Pruchnik, miejscowi globtroterzy i przewodnicy licencjonowani z Jarosławskiego Stowarzyszenia Przewodników i Pilotów Wycieczek. Ze strony jarosławskiego stowarzyszenia obsługiwały rajd przewodniczki: Zdzisława Bachanek v-ce prezes, oraz Panie - Michalina Drozd, Anna Inglot i Ryszarda Dohtycz. Oprócz przewodników licencjonowanych grupy prowadzili nauczyciele SP Świebodna: Stanisława Barszczak, Maria Tomaszewska, Anna Soch-Badyla, Krystyna Szczygło i Marcin Olejarz oraz znani globtroterzy: Krzysztof Skotnicki, Stanisław Stachów, Waldemar Wańkowicz, Piotr Dragan i Kamil Świrk.

Humory dopisywały, chociaż temperatura nie była za wysoka, ale co ważne nie padał deszcz, a lekki wiaterek smagał i hartował twarze wszystkich maszerujących. Marsz po pięknych terenach Ziemi Pruchnickiej umilał dźwięk gitary, śpiew uczestników, gwar prowadzonych rozmów i ważnych dysput.

W wędrówce towarzyszyła nam także modlitwa i historia Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce, gdyż był to jeden z celów wędrówki. W sanktuarium uczestników rajdu  przyjął ks. Stanisław Fedak, który przedstawił historię sanktuarium i opowiedział o pobycie Kardynała Karola Wojtyły w  Jodłówce i podwójnej koronacji cudownego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

Na polanie w Woli Rzeplińskiej rodzice uczniów ze SP w Świebodnej przygotowali poczęstunek w postaci chleba i zupy biwakowej z kuchni polowej. Po leśnej wędrówce wszyscy uczestnicy rajdu spotkali się na placu szkolnym, gdzie zapłonęło 15 ognisk przygotowanych przez strażaków z OSP Świebodna. Tutaj wszyscy zajadali się pysznymi kiełbaskami z dodatkami, popijając gorącą herbatą.

Dla przewodników i obsługi rajdu, rodzice pod kierunkiem szefowej Rady Rodziców, Marią Stanik przygotowali wiejski stół z ekologicznymi potrawami, a przy dźwiękach popularnych melodii można było także poskakać na placu szkolnym.

Pogoda, a szczególnie atmosfera rajdowa dopisała i wszyscy zgodnie stwierdzili, że wrócą tu za rok.

W rajdzie udział wzięły następujące szkoły podstawowe, gimnazja i zespoły szkół: SP Nr 1 Biłgoraj, ZS Chałupki k/Przeworska, SP Nr 1 Pruchnik, Gimnazjum Zarzecze, SP Nr 1 Przeworsk, Gimnazjum Tyczyn, SP Chłopice, Gimnazjum Łowce, SP Łowce, SP Nr 2 Pruchnik, SP Nr 12 Stalowa Wola, Gimnazjum Pruchnik, SP Jankowice, SP Dobkowice, ZS Gorzyce, SP Nr 10 Jarosław i SP Świebodna.

Organizatorami XIV Podkarpackiego Rajdu Pieszego Szkół im. Jana Pawła II byli: Szkoła Podstawowa w Świebodnej, Stowarzyszenie Przewodników i Pilotów Wycieczek z Jarosławia, Stowarzyszenie Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Rzeszowie, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej przy współudziale z Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku oraz Urzędu Miejskiego w Pruchniku.

XIV Podkarpacki Rajd Pieszy Szkół im. Jana Pawła II - Galeria 1 XIV Podkarpacki Rajd Pieszy Szkół im. Jana Pawła II - Galeria 2

 

  Wejscia: 2715