BUDOWA DOMU STRAŻAKA W ŚWIEBODNEJ 1990-1995

Od 1988 r. strażacy zaczęli prowadzić starania zmierzające do Budowy Nowego Domu Strażaka, gdyż sprzęt nie mieścił się w prowizorycznej Remizie. W roku 1990 r. rozpoczęto budowę. Pierwsze wykonane prace to: gaszenie wapna, wykopanie i budowa fundamentów, dokonano też zakupu stali. Dużo pracy pochłonęła niwelacja terenu oraz związana z tym wywozów ziemi. Głównym organizatorem prac był Wójt Gminy Pruchnik Wacław Szkoła, któremu pomagali z dużym zaangażowaniem:

• Józef Dragan - Sołtys
  • Antoni Babiś- Prezes OSP
  • Marian Babiś – Naczelnik OSP
  • Józef Chmielecki – Zast. Nacz. OSP
  • Janina Stanik – Przewodnicząca KGW
  • Antoni Stanik – Członek OSP

Dużo prac wykonywano własnym nakładem sił w tzw. ”Czynie społecznym”. W ten sposób w ciągu 5 lat wybudowano dwukondygnacyjny budynek o powierzchni ok. 800 m2 o wartości 1,5 MILIARDA złotych, z czego połowa to wkład strażaków i mieszkańców wsi.

UROCZYSTE OTWARCIE DOMU STRAŻAKA W ŚWIEBODNEJ 23 MAJA 1994 r.

Uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. Biskupa Stefana Moskwy, który dokonał również poświęcenia obiektu, oraz portret swojego patrona św. Floriana.

Uczestnikami tych uroczystości byli m.in.

• JÓZEF ZYCH – WICEMARSZAŁEK SEJMU
  • ZBIGNIEW MIERZWA - POSEŁ NA SEJM RP
  • MIECZYSŁAW KASPRZAK – POSEŁ NA SEJM RP
  • JÓZEF MICHALIK - POSEŁ NA SEJM RP
  • ADAM WOŚ - SENATOR RP
  • MICZYSŁAW BIELIŃSKI – SENATOR RP
  • NABRYG. FELIKS DELA – KOMENDANT GŁÓWNY PSP
  • ST. KAPITAN WALDEMAR LULA – KOMENDANT WOJEWÓDZKI PSP
  • ZYGMUNT CIUPIŃSKI – WOJEWODA PRZEMYSKI
  • JAN BARTNIŃSKI – PRZEWODNICZĄCY WOJEWÓDZKIEGO SEJMIKU SAMORZĄDOWEGO

Strażacy otrzymali specjalne Błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II, które otrzymano podczas Mszy Świętej.

UROCZYSTOŚĆ OTWARCIA DOMU STRAŻAKA W ŚWIEBODNEJ BYŁA POŁĄCZONA Z OBCHODAMI WOJEWÓDZKIEGO ŚWIĘTA LUDOWEGO.
Specjalne życzenia przesłał również WALDEMAR PAWLAK – PREZES RADY MINISTRÓW
Dalszy ciąg uroczystości na placu przed domem strażaka, oraz wręczenie MEDALI i ODZNAK dla wyróżniających się strażaków:

Relacje z uroczystości w mediach:

<< Poprzednia strona | Następna Strona >>

Wejscia: 1965