11 Grudnia 2001 r. na posiedzeniu sądu Rejonowego w Rzeszowie Ochotniczą Straż Pożarna w Świebodnej wpisano do Rejestru Stowarzyszeń.
W Lipcu 2002 r. Drużyna OSP Świebodna zajęła I miejsce w „VII ZLOCIE ROWEROWYM IM. GEN MARKA PAPAŁY” W kategorii – „SZTAFETA STRAŻACKA”
W czerwcu 2003 r. dużyna OSP Świebodna zajęła I miejsce w Gminnych zawodach Sportowo- pożarniczych.
29 Sierpnia 2004 r. przy współudziale Ochotniczej Straży Pożarnej w Świebodnej zorganizowano dożynki gminne, które w tym roku miały szczególną wymowę z racji wstępowania Polski do Unii. Role Starostów dożynek pełnili Pani ANNA ZABÓJ z Rozborza Długiego i Pan JÓZEF BABIŚ pochodzący ze Świebodnej. Oprawę muzyczną całej uroczystości wykonała Strażacka Orkiestra Dęta z Pruchnika.
Dożynkowa Uroczystość poprzedzona została Mszą Święta Dziękczynna w intencji szczęśliwie zakończonych żniw odprawiona w sanktuarium MBP w Jodłówce. Liturgicznemu zgromadzeniu przewodniczył w asyście 8 księży pielgrzymów ks. Infułat Julian Pudło, który wygłosił tez słowo Boże.
Po odprawionej Mszy Św. Przedstawiciele władz Gminy, zaproszeni goście oraz wieńce dożynkowe ze wszystkich sołectw naszej Gminy w Barwnym Korowodzie udali się na plac obok Domu Strażaka, gdzie świętowali dalszy ciąg Uroczystości Dożynkowych, którą prowadził Pan Eugeniusz Mikłasz- dyr. SP w Świebodnej.
Ta część polegała na przekazaniu chleba pochodzącego z tegorocznych zbiorów przez Starostów Dożynek Wójtowi Gminy Pruchnik Panu Wacławowi Szkole, podsumowaniu żniw, prezentacji bardzo misternie wykonanych wieńcy dożynkowych. Uroczystość ta była urozmaicona przyśpiewkami w wykonaniu mieszkanek Świebodnej.
Dożynki Gminne połączone były z obchodami 600 - lecia miejscowości Świebodna.

Coś też o straży byśmy zaśpiewali zawsze są gotowi, gdy się gdzieś zapali.
Do straży przyjęte są młode chłopaki i dopiero widać, że to są strażaki.
Wszystko sprytnie zrobią, akcje przygotują w Gminie na konkursie dość dobrze startują.
Komendant się cieszy, rozpowiada wszędzie, choć czasem ma ciężko jest wydać komendę.

(fragment przyśpiewek)

Rok 2005- OGOLNOPOLSKI ZJAZD OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH W CZĘSTOCHOWIE

Na Jasnej Górze- Babiś Antoni, Babiś Marian, Prończuk Ryszard.

W roku 2006 Naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Świebodnej został wybrany - STANISLAW BABIŚ, Natomiast prezesem Ochotniczej Straży pożarnej w Świebodnej został wybrany - STANISŁAW STANIK.