Są wyniki naboru Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 2024 rok; Gmina Pruchnik otrzyma po 70% dofinansowania na dwie drogi
wtorek, 03 października 2023 06:21

W poniedziałek 02.10.2023 r. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki kolejnego naboru w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 2024 r. – poinformowała w poniedziałek KPRM. Pieniądze z RFRD mają sfinansować budowę, przebudowę lub remont dróg powiatowych i gminnych.

„W ramach tego naboru RFRD w 2024 r. planujemy budowę, przebudowę lub remont łącznie ponad 2,8 tys. km dróg gminnych i powiatowych. To tak jakbyśmy pokonali 4,5 razy trasę z Gdańska do Krakowa. (…) Dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju Dróg w sposób szczególny dbamy o rozwój dróg gminnych i powiatowych. Inwestycje drogowe to nie tylko autostrady i obwodnice, równie istotna jest poprawa sieci dróg lokalnych” – napisała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

KPRM oceniła, że przy wykorzystaniu rządowego wsparcia samorządy będą mogły szybciej i sprawniej wyremontować oraz wybudować potrzebne w swoim regionie drogi. „Dzięki temu mieszkańcy mogą komfortowo i bezpiecznie dojeżdżać do pracy czy do szkoły” - dodała.

Jak przypomina KPRM, wcześniej rząd przekazał samorządom 17,2 mld zł w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na inwestycje, które mają zapewnić bezpieczeństwo kierowcom, pieszym i rowerzystom.

W załącznikach do artykułu znajdują się szczegółowe wyniki naboru na 2024 rok w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na drogi powiatowe i gminne w podziale na województwa.

Resort infrastruktury zaznaczył, że w latach 2019-2024 roku wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg przyznano dla prawie 22 tys. zadań, dzięki temu możliwa jest budowa, przebudowa lub remont 26,3 tys. km dróg. Dodał, że łączna wartość środków z tego funduszu przeznaczonych na dofinansowanie realizacji inwestycji w latach 2019-2024 wynosi 22,34 mld zł.

Gmina Pruchnik otrzyma dofinansowanie w wysokości 70 % na dwie drogi:

• Remont drogi gminnej nr 111664R od km 0+000,00 do km 2+134,00 w miejscowości Jodłówka oraz Świebodna - droga łącząca Jodłówkę z miejscowością Świebodna obok Sanktuarium - wysokość dotacji to - 1 160 888,00 zł - poz. na liście gmin 32

• Przebudowa drogi gminnej nr 111659R w miejscowości Hawłowice - droga od "P. Malmuk" do "P. Wilk" - 1 300 534,00 zł - poz. na liście gmin 67

Do pobrania: