strona domowa
strona domowa
100 lat w służbie - jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozborzu Długim połączony z nadaniem sztandaru
czwartek, 15 lipca 2021 07:34

Ochotnicza Straż Pożarna w Rozborzu Długim świętowała ostatnio piękną uroczystość. Po ponad 100 latach ofiarnej służby Jednostka otrzymała sztandar oraz została odznaczona Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Co prawda jubileusz przypadał w roku ubiegłym, jednak ze względu na pandemię, nie udało się zorganizować tego wydarzenia.

Jednostka OSP w Rozborzu Długim oficjalnie powstała w roku 1920, jednak jeszcze przed I Wojną Światową, Rozbórz Długi posiadał cztery pompy tłokowe (wyporowe) ręczne, tzw. sikawki ręczne.

Charakter ówczesnej wiejskiej zabudowy wykonanej z drewna krytego strzechą sprawiał, iż pożar powstały w takich warunkach doszczętnie niszczył niejednokrotnie całe gospodarstwo. W celu poprawienia skuteczności działań, postanowiono walczyć z pożarem w sposób bardziej zorganizowany. Na wzór sąsiednich miejscowości, takich jak między innymi Pruchnik, Jodłówka czy Rączyna, gdzie straże pożarne już istniały, w roku 1920 utworzono zastęp strażacki w Rozborzu Długim.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się w niedzielę 11 lipca 2021 roku. Rozpoczęła je Msza Św. w kościele p.w. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozborzu Okrągłym, gdzie ks. bp. Edward Białogłowski, pochodzący z sąsiedniego Rzeplina, dokonał poświęcenia sztandaru.

Uczestnikami byli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych Związku OSP RP, samorządowcy zarówno powiatowi jak i przedstawiciele lokalnego samorządu, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, poczty sztandarowe i przedstawiciele ze wszystkich Jednostek OSP z terenu gminy, fundatorzy sztandaru, członkowie OSP w Rozborzu Długim oraz mieszkańcy.

Dalsze części odbyły się na placu przy Domu Strażaka OSP w Rozborzu Długim, gdzie po złożeniu meldunku i rozpoczęciu uroczystości podniesiono flagę państwową na maszt. W skład pocztu flagowego weszli Dowódca – Grzegorz NOREK, Flagowy – Tomasz DRYLA oraz Asystujący – Mateusz MIELNICZEK. Uczczono także minutą ciszy zmarłych strażaków, Andrzej Pilch – Naczelnik OSP w Rozborzu Długim przybliżył historię Jednostki po czym odbyło się przekazanie sztandaru.

Po odczytaniu aktu nadania sztandaru Leszek Jędrzejczyk – członek wspierający tej Jednostki w imieniu fundatorów przekazał sztandar Wiesławowi Kubickiemu – Wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, ten z kolei przekazał sztandar na ręce naczelnika Andrzeja Pilcha. Poczet sztandarowy utworzyli strażacy dowódca - Jacek KUŹNIAR, chorąży – Wojciech PILCH oraz asystujący – Wacław MIELNICZEK.

Następnie zaproszeni goście oraz druhowie z OSP wbili pamiątkowe gwoździe. Zarówno Jednostka z okazji tak wspaniałego jubileuszu, jak i zasłużeni druhowie zostali w tym dniu odznaczeni.

Dowódcą uroczystości był druh Piotr Szczepanik, a wydarzenie uświetniała Orkiestra Dęta z Rokietnicy.

Przez cały okres działalności Jednostki OSP Rozbórz Długi działało 152 strażaków ochotników. Obecnie jednostka liczy 40 druhów, najstarszy strażak ukończył 91 lat, a najmłodszy 20.

Jubileusz przeszedł już do historii i mamy nadzieję, że zapału, druhom z tej Jednostki, wystarczy na kolejne 100 lat.

 

Zdjęcia - Tadeusz Czaczkowski

 


  Wejscia: 972