strona domowa
strona domowa
Dożynki gminne 2021
poniedziałek, 23 sierpnia 2021 14:50

W niedzielę, 22 sierpnia br. w Hawłowicach, odbyły się dożynki gminne, na których dziękowano za tegoroczne plony i urodzaj. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele filialnym w Hawłowicach, pod przewodnictwem ks. Łukasza Mazura pochodzącego z Hawłowic,

w asyście ks. dziekana Piotra Kandefera oraz ks. emeryta Kazimierza Trelki. Po poświęceniu wieńców, barwny korowód przeszedł na stadion sportowy, gdzie odbyły się dalsze części uroczystości.

Burmistrz Pruchnika Wacław Szkoła wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Pruchniku Wiesławem Jamrozikiem serdecznie przywitali zaproszonych gości, wśród których byli m.in. Wiceminister Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt - poseł na Sejm RP, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, wicestarosta Mariusz Trojak, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu - nadkomisarz Ryszard Tyka, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu bryg. Krzysztof Kowal, wraz z Zastępcą st. kpt. Pawłem Szkołą oraz przedstawiciele duchowieństwa Rady Miejskiej, Urzędu Miejskiego,  gminnych jednostek organizacyjnych, sołectw, a przede wszystkim mieszkańcy Gminy Pruchnik – rolnicy i przybyli goście.

Starostami tegorocznych dożynek byli Aneta Folta z Jodłówki i Marek Wojdyło z Hawłowic, którzy na ręce burmistrza W. Szkoły złożyli bochen chleba.

Następnie starostowie dożynek, wspólnie z Panem Burmistrzem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej, a zarazem lokalnym gospodarzem święta plonów – Wiesławem Jamrozikiem podzielili się chlebem z uczestnikami dożynek.

Każde sołectwo przygotowało swój wieniec dożynkowy jako dziękczynienie za zebrane plony, prezentując go uczestnikom. Wszystkie wieńce zostały pięknie wykonane, każdy był inny i wyjątkowy na swój sposób, za co uczestnicy dożynek nagradzali je brawami, a Burmistrz Wacław Szkoła oraz Zastępca Burmistrza Agnieszkę Wojdyła, wręczyli nagrody ufundowane w uznaniu tak misternej, niełatwej pracy przy jego tworzeniu.

Program dożynkowy był naprawdę bogaty. Odbywały się m.in.: występy artystyczne uczniów ze szkół z terenu gminy, występ grupy tanecznej Dance Power powstałej przy CKSiT w Pruchniku, wystąpili seniorzy z Klubu Senior + z Hawłowic, a także zespół Ostrowiacy.

Po występach na scenie ogromne zainteresowanie wzbudził pokaz młócenia zboża, a po nim konkursy dla sołectw. Zwycięstwo po trzech konkurencjach zdobyło sołectwo Rzeplin, otrzymując statuetkę i tytuł Sołectwa roku.

Organizatorzy, w tym głównie mieszkańcy Hawłowic, zadbali o piękny wystrój całego stadionu, liczne dekoracje i „sofy” ze słomy tworzyły prawdziwy, dożynkowy klimat. Na przygotowanych stoiskach prezentowały się sołectwa, znajdowały się również stoiska promocyjne, m.in. Gminy Pruchnik, LGD z Tradycją w Nowoczesność, KRUS, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Jarosławiu, producent kotłów i pomp ciepła.

Za sceną odbywały się przejazdy konne, a przy wjeździe na stadion można było podziwiać wyposażenie samochodów ratowniczo-gaśniczych Jednostek OSP Pruchnik I i OSP Kramarzówka.

Zadbano również o dobrą zabawę dla najmłodszych w postaci zjeżdżalni, wodnej kuli czy dmuchanego placu zabaw. Przez godzinę najmłodsi uczestnicy dożynek mogli korzystać bezpłatnie ze wszystkich atrakcji.

Wieczorem odbył się koncert zespołu "Soul Group", a całość zakończona została zabawą taneczną w rytm muzyki zespołu "Music Live".

W trakcie imprezy uruchomiony został także punkt szczepień przeciwko Covid-19 zorganizowany przez KGW w Pruchniku Górnym w ramach akcji „#SzczepimySię z KGW”.

Dopisała piękna pogoda, znamienici goście oraz mieszkańcy, więc to wydarzenie organizatorzy zaliczają do jak najbardziej udanych.

 

 


 


 

Zaproszenie na dożynki gminne 2021 do Hawłowic - 11.08.2021

  Wejscia: 2536