strona domowa
strona domowa
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Gminne Obchody Dnia Strażaka w Pruchniku
czwartek, 04 maja 2023 10:42

3 maja br. w Pruchniku z okazji Święta Narodowego - 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbyły się uroczystości gminne, które zostały tradycyjnie połączone z Gminnymi Obchodami Dnia Strażaka w związku z przypadającym w dniu dzisiejszym (04.05) dniem Św. Floriana – patrona Strażaków.

W obchodach uczestniczyły delegacje strażaków z terenu Gminy Pruchnik z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele szkół z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele władz samorządowych, w tym m.in.: Stanisław Kłopot – Starosta Jarosławski, Wacław Szkoła – Burmistrz Pruchnika, Wiesław Jamrozik – Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku wraz z radnymi, Robert Grządziel – Sekretarz Gminy Pruchnik, przedstawiciele strażaków i służb mundurowych, w tym: Marian Romanik – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Pruchniku, Zygmunt Jasiłek – Komendant Gminny Związku OSP RP w Pruchniku, asp. szt. Wojciech Mikłasz – Komendant Komisariatu Policji w Pruchniku oraz mieszkańcy gminy.

Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w intencji ojczyzny oraz strażaków i ich rodzin w kościele parafialnym w Pruchniku pod przewodnictwem ks. prałata Piotra Kandefera. W dalszej części odbył się przemarsz ulicami Pruchnika przed pomnik Grunwald w asyście Strażackiej Orkiestry Dętej z Pruchnika pod batutą kapelmistrza Huberta Hadro, gdzie złożono wiązanki i znicze, upamiętniając poległych w walkach o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej.

Następnie delegacja strażaków i przedstawicieli władz samorządowych przejechała na pruchnicki cmentarz, gdzie złożono wiązanki i znicze oddając hołd wszystkim zmarłym strażakom z terenu gminy. W tym czasie kolumna marszowa przeszła na Rynek. Dowódca uroczystości - druh Zbigniew Nowak z OSP w Pruchniku Nr 3, złożył meldunek Burmistrzowi Pruchnika rozpoczynając uroczysty apel. Konferansjerem uroczystości był Krzysztof Łuc – Dyrektor CKSiT w Pruchniku.

Na rynku uczczono minutą ciszy zmarłych strażaków, odśpiewano hymn i wciągnięto flagę państwową na maszt - poczet flagowy wystawiła Jednostka z OSP w Kramarzówce. Następnie Prezes Marian Romanik powitał wszystkich przybyłych. Ważnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń dla zasłużonych strażaków z okazji ich święta.

Wystąpienie nt. obchodów rocznicowych, święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz Święta Strażaków przedstawił Burmistrz Wacław Szkoła – całość wystąpienia poniżej.

Ze względu na warunki pogodowe (niską temperaturę i padający deszcz) organizatorzy zrezygnowali z części artystycznej, jednak młodzi artyści byli w pełnej gotowości do zaprezentowania przygotowanego programu. Po złożeniu meldunku uroczystość dobiegła końca.

Organizatorzy dziękują wszystkim za poświęcenie czasu i udział w uroczystościach, zachęcając mieszkańców do jeszcze liczniejszego udziału w przyszłości, aby wspólnie manifestować przywiązanie do ojczyzny i pielęgnować Polskie tradycje i symbole narodowe.

 

 

Zdjęcia: CKSiT w Pruchniku

 

 

  Wejscia: 880