strona domowa
strona domowa
Podsumowanie Jarmarku Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki” 2023
wtorek, 18 lipca 2023 08:55

XXI Jarmark Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki” już za nami. Impreza odbyła się w niedzielę 16 lipca na Rynku w Pruchniku, gdzie tradycyjnie w połączeniu z małomiasteczkową zabudową stworzyła niepowtarzalną jarmarczną atmosferę. Piękny, wręcz upalny dzień zgromadził tłumy ludzi, którzy zdecydowali się niedzielne popołudnie spędzić właśnie w tym klimacie.

W tym roku w Sochaczkach wzięło udział ponad 50 wystawców, prezentujących na swoich stoiskach mnóstwo różnorakich przedmiotów – rękodzieł codziennego użytku, jak i elementów dekoracyjnych. Tak naprawdę to każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Podczas imprezy odbywała się również degustacja produktów z lokalnej spiżarni. Niektórzy wystawcy przyjechali na jarmark z pokazem swojej pracy. Szczególnie w tym roku warsztaty były bardzo zróżnicowane ponieważ większość z nich odbywała się w ramach projektu „Od Ziarenka do Bochenka” – dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury. EtnoPolska. Edycja 2023.

Wielu z obecnych, w szczególności dzieci i młodzież mieli możliwość zobaczenia oraz doświadczenia jak wygląda praca drewniarza, kowala, sitarza, wikliniarza i bednarza biorąc bezpośredni udział w ich warsztatach. Podczas tych warsztatów dzieci wspólnie z twórcami ludowymi wykonywali narzędzia niezbędne w procesie powstawania chleba – począwszy od skoszenia zboża po sam wypiek. Narzędzia, które wykonano to: kosa, sierp, grabie, widły, cep, sita, beczka do przechowywania mąki, dzieża do zagniatania ciasta, kociuba, łopata, kosze wiklinowe.

O godzinie 14.00 nastąpiło oficjalne otwarcie jarmarku, w którym uczestniczył Wacław Szkoła – Burmistrz Pruchnika i Mariusz Trojak wicestarosta jarosławski. Na scenie gościnnie pojawili się również Tadeusz Chrzan – Poseł na Sejm RP wraz ze starostą jarosławskim Stanisławem Kłopotem, którzy podjęli wyzwanie i z radością uczestniczyli w warsztatach u kowala i wikliniarza. W tym roku podczas jarmarku scena tętniła nieustannie życiem od momentu oficjalnego otwarcia, gdyż występów artystycznych na niej odbyło się co nie miara – począwszy od lokalnych zespołów młodzieżowych po seniorów, kapele i zespoły ludowe. Na zakończenie wstąpił lokalny zespół Equale działający przy Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku – bardzo ciepło przyjęty przez obecnych na imprezie. Podczas jarmarku chętne dzieci mogły skorzystać z przygotowanych atrakcji w postaci dmuchańców i animacji.

 

Tekst i zdjęcia CKSiT Pruchnik

Fotorelacja

 

 

Relacja wideo


  Wejscia: 579