strona domowa
strona domowa
Dotacje na gminne zabytki z Rządowego Programu Odbudowy
poniedziałek, 09 października 2023 14:46

Gmina Pruchnik, oprócz inwestowania w infrastrukturę techniczną i nastawienie na rozwój, nie zapomina również o zabytkach.

W ramach dotacji z Rządowego Programu Odbudowy na terenie gminy zainwestowane zostanie ponad 2,5 mln zł, w tym:

w I edycji - 1 mln zł dofinansowania na udzielenie dotacji dla:

  • Parafii w Pruchniku (roboty budowlano- konserwatorskie)
  • Parafii w Rozborzu Okrągłym (opracowanie dokumentacji prac przy kościele i na rozpoczęcie robót)
  • na inwestycję własną Gminy (wykonanie izolacji termicznej stropów i wymiana drzwi) - dom przedpogrzebowy w Kramarzówce

w II edycji 1, 55 mln zł na:

  • udzielenie dotacji Parafii w Rozborzu Okrągłym i Pruchniku na kontynuację prac przy kościele,
  • na prace termomodernizacyjne, wymianę stolarki okienno-drzwiowej w Urzędzie Miejskim w Pruchniku

 

 

Szczegółowa informacja o wynikach naboru - poniżej informacja ze strony
https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/sa-wyniki-drugiego-naboru-rzadowego-programu-odbudowy-zabytkow-listy

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek wyniki drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W tej turze dofinansowanie w łącznej wysokości przekraczającej 1,8 mld zł otrzyma ponad 3200 samorządowych inwestycji. Publikujemy ich listę.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków to specjalny fundusz przeznaczony dla jednostek samorządu terytorialnego na prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane w należących do nich obiektach zabytkowych.

„Rozstrzygnięcie tego kolejnego naboru dotyczącego ochrony zabytków jest przede wszystkim wielką radością, bo obserwujemy, jeżdżąc po Polsce, jak wiele z tych zabytków pięknieje, jak wiele miejsc, które były zapomniane, które dla społeczności lokalnej już niewiele znaczyły - zarastały trawą - nagle stają się atrakcyjne turystycznie, nagle stają się ośrodkami życia społeczności lokalnej. Ile jednocześnie celów realizujemy poprzez ten wspaniały program - trudno naprawdę zliczyć” – podkreślił szef polskiego rządu.

„Zabytki tworzą naszą tożsamość, poprawiają jakość naszego otoczenia, ale także są wielkim, bardzo istotnym kołem zamachowym gospodarki i rozwoju. Dlatego inwestycje w zabytki, podobnie jak inwestycje w kulturze, to są najbardziej efektywne inwestycje, jakie możemy sobie wyobrazić. Tyle tylko, że one przynoszą efekty na ogół w średnim i długim okresie zwrotu, nie tylko w sensie ekonomicznym, ale także zwrotu w sensie kulturowym, podniesienia aspiracji, świadomości, edukacji” – powiedział minister kultury i dziedzictwa naukowego, prof. Piotr Gliński.

W ramach poprzedniej edycji programu przyznano ponad 2,5 mld zł na przeszło 4800 projektów odbudowy i konserwacji zabytków w całej Polsce.

Wyniki pierwszego i drugiego naboru programu dla województwa podkarpackiego publikujemy w formie załączników pod tym tekstem.


Do pobrania:

Lista dofinansowań I nabór

Lista dofinansowań II nabór

  Wejscia: 316