strona domowa
strona domowa
Kolejny program profrekwencyjny dla gmin. Dodatkowy milion zł na budżet obywatelski
czwartek, 12 października 2023 12:50

Dodatkowy milion złotych do budżetu obywatelskiego i 250 tys. zł dla kół gospodyń wiejskich i lokalnych klubów sportowych - to następne zachęty do udziału w niedzielnym głosowaniu. Rząd ogłosił kolejne elementy programu profrekwencyjnego.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister rolnictwa Robert Telus, minister sportu Kamil Bortniczuk oraz wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński przedstawili szczegóły rozwiązań, które mają zachęcić do udziału w wyborach. Już wcześniej rząd ogłosił konkurs "Bitwa o remizy", w którym gminy do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją otrzymają 1 mln zł na remont remizy lub innego budynku użyteczności publicznej.

Dodatkowy milion złotych do budżetu obywatelskiego

Zgodnie z komunikatem rządu gminy do 20 tys. mieszkańców, które osiągną największą frekwencję w powiecie, otrzymają milion złotych na budżet obywatelski. Te środki będą mogły być wykorzystane zgodnie z wolą mieszkańców.

To oznacza przykładowo nowe zakupy do biblioteki, z której korzystają dzieci i młodzież, rewitalizację parku czy stworzenie nowego placu zabaw. O tym, co powstanie dzięki tym dodatkowym środkom, zdecydują mieszkańcy danej gminy.

250 tys. zł dla kół gospodyń wiejskich i lokalnych klubów sportowych

Oprócz tego na dodatkowe środki mogą liczyć gminy do 20 tys. mieszkańców, w których frekwencja przekroczy 60%. Dana gmina otrzyma wtedy:
- 250 tys. zł na rozwój działalności kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych i orkiestr dętych;
- 250 tys. zł dla lokalnego klubu sportowego.

To środki, które mają wzmocnić lokalnie działające grupy. Koła gospodyń wiejskich, zespoły ludowe i orkiestry dęte dbają o zachowanie tradycji i zaangażowanie w swoim sąsiedztwie. Lokalne kluby sportowe to zaś szansa dla dzieci i młodzieży, żeby rozwijały swoje talenty, korzystając z profesjonalnego zaplecza.

 

Źródło - https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/kolejny-program-profrekwencyjny-dla-gmin-dodatkowy-milion-zl-na-budzet