strona domowa
strona domowa
Oficjalne otwarcie Miasteczka Ruchu Drogowego, obchody 250 rocznicy powołania KEN i Nagrody Burmistrza Pruchnika z okazji Dnia Edukacji Narodowej
piątek, 13 października 2023 18:39

W piątek w Pruchniku odbyły się kolejne uroczystości z okazji święta edukacji - obchody 250 rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Tym razem również były połączone z otwarciem. Tutaj otwierano nowy obiekt, który będzie służył dzieciom i młodzieży z terenu całej gminy.

 

Otwarcie Miasteczka Ruchu Drogowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Pruchniku

W pierwszej części uroczystości, po rozpoczęciu i powitaniu przez Dyrekcję Szkoły – Panią Dyrektor Magdalenę Długosz i Wicedyrektor Katarzynę Kos, odbyło się poświęcenie i otwarcie Miasteczka Ruchu Drogowego. Koszt budowy tego obiektu to ponad 372 tys. zł z czego dofinansowanie  w  85 % pochodziło z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. To miasteczko zostało wybudowane w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa w Gminie Pruchnik”.

Miasteczko ma wymiary 51 m x 13,20 m z oznakowaniem poziomym i pionowym, na którym rowerzyści będą musieli się zmierzyć m.in. z rondem, z drogami jednokierunkowymi, z skrzyżowaniami, i licznymi przejściami dla pieszych. Do ćwiczeń uczniowie mają  do dyspozycji rowery górskie, miejskie, składaka oraz hulajnogę elektryczną. W ramach projektu zakupiono także specjalistyczne urządzenia: trenażer czasu reakcji, symulator roweru oraz symulator przejścia dla pieszych, które znajdują się w sali medialnej miasteczka ruchu drogowego.

Zakupiony w ramach projektu sprzęt umożliwi w pełni wykorzystanie procesu profilaktyczno-edukacyjnego dzieci i młodzieży oraz pozwoli na doskonalenie nauki jazdy i praktycznej nauki przepisów ruchu drogowego – podkreśla Pani Dyrektor Magdalena Długosz.

W uroczystości uczestniczyło wielu znamienitych gości, którzy po poświęceniu przez ks. Prałata Piotra Kandefera, wspólnie przecięli przygotowaną wstęgę, oficjalnie otwierając miasteczko.

 

Galeria zdjęć:

 

 

Obchody 250 rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej i Nagrody Burmistrza Pruchnika z okazji Dnia Edukacji Narodowej


Druga część uroczystości odbyła się w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku. Z racji tego, że Szkoła Podstawowa Nr 1 w Pruchniku nosi imię Komisji Edukacji Narodowej, 250 rocznica powołania KEN jest szczególnie ważna.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu Hymnu Państwowego odbyła się część artystyczna zaprezentowana przez uczniów szkoły.

Program artystyczny podczas tego wydarzenia był ostatnim przedsięwzięciem szkolnego projektu „Tydzień dla „KEN-u”, którego autorką i koordynatorką była pani wicedyrektor Katarzyna Kos.

Przygotowaniem do uroczystości było wiele wydarzeń, które miały nie tylko pogłębić wiedzę uczniów na temat pierwszej na ziemiach polskich i w Europie świeckiej władzy oświatowej, ale także kształtować u uczniów postawy patriotyczne bo zgodnie z maksymą KEN „Najważniejszą rzeczą w edukacji człowieka jest prowadzić go do dobrego”. W ramach projektu odbyły się m.in.: konkurs plastyczny i historyczny, rajd pieszy, zajęcia z wychowawcą, innowacyjne lekcje historii i pasowanie na pierwszoklasistę.

Podczas tej podniosłej uroczystości wręczono także nagrody Burmistrza Pruchnika z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Nagrodzeni zostali:

  1. Pani Ewa Jodłowska-Zając - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Kramarzówce
  2. Pani Jowita Kwaterczak - nauczyciel Szkoły Podstawowej w Jodłówce
  3. Pani Izabela Olejarz - nauczyciel Szkoły Podstawowej w Kramarzówce
  4. Pani Jolanta Kret - nauczyciel Szkoły Podstawowej w Rozborzu Długim
  5. Pani Monika Urban - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pruchniku
  6. Pani Iwona Szkoła - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pruchniku
  7. Pani Anzhela Stetsiv - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pruchniku
  8. Pani Joanna Maciewicz - nauczyciel Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Pruchniku
  9. Pani Anna Misiak-Zub - Nauczyciel Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pruchniku
  10. Pani Maria Skupniewicz - Nauczyciel Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pruchniku.


Ta uroczystość była okazją do podziękowań dla Dyrektorów i grona pedagogicznego, a także wszystkich osób związanych z oświatą, za trud edukacji i wychowania młodego pokolenia.

 

Galeria zdjęć:


 

  Wejscia: 978