strona domowa
strona domowa

 

 

OGŁOSZENIA | PROGRAMY | DEMONTAŻ AZBESTU | OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELA |

 

Co to jest azbest?

Azbest jest znany i wykorzystywany przez człowieka od tysiącleci. Jest materiałem naturalnym, należy -do grupy minerałów (krzemianów). Cechą charakterystyczna azbestu jest jego włóknista budowa oraz wyjątkowe właściwości  fizyczne i chemiczne, takie jak: odporność na działanie wysokich temperatur, na działanie mrozu, kwasów i substancji żrących, a przy tym jest  giętki i wytrzymały.

Istnieje kilka odmian azbestu, które różnią się składem chemicznym oraz rodzajem włókien. Wyróżniamy:

  • azbest niebieski – krokidolit
  • azbest brązowy – amozyt


Szkodliwość Azbestu!

Szkodliwość azbest nie wynika z jego składu chemicznego- przyczyna szkodliwości tkwi w jego włóknistej strukturze. Podczas eksploatacji wyrobów zawierających azbest, lub  wyniku działania  czynników zewnętrznych na te wyroby - włókna azbestu zostają uwolnione do powietrza.

Włókna takie gołym okiem są niewidoczne lecz posiadają one jeszcze zdolność do wielokrotnego rozwarstwiania się i dzięki temu mogą być one  nawet setki razy cieńsze od ludzkiego włosa.

Najczęściej włókna, które dostały się do układu oddechowego człowieka zostają wydalane, lecz włókna tzw. respirabilne, których długość przekracza 5  mikrometrów (5 μm), zaś średnica jest mniejsza od 3 μm, a stosunek długości do średnicy wynosi co najmniej 3:1, mogą gromadzić się w płucach.

Włókna te gromadzą się i pozostają w tkance płucnej  w ciągu całego życia i powodują one zmiany chorobowe.  Mogą przyczyniać się one do chorób nowotworowych płuc, opłucnej czy otrzewnej.

Zagrożenie jakim  jest azbest jest przez wielu ludzi bagatelizowane  ze względu na mikroskopijną  wielkość włókien oraz długotrwały i utajony rozwój choroby. Pierwsze objawy wywołane szkodliwością azbest mogą ujawnić się dopiero po okresie dwudziestu a nawet czterdziestu lat od pierwszego kontaktu z pyłem azbestowym.

Według Państwowego Zakładu Higieny każdy kontakt z azbestem  może być niekorzystny i należy go unikać, chociaż nie musi on wywoływać skutków chorobowych. Możliwość kontaktu z azbestem należy zatem ograniczyć do minimum !!!

  Wejscia: 14299